1992 m.
Anykščių regioninis parkas įsteigtas išsaugoti:
- Šventosios slėnį su senvagėmis, eroziniais atragiais ir raguvomis, Kurklių eroziniu cirku, Anykščių šilelį su Šventosios salpinėmis pievomis ir Budragaidžio liūninio tipo ežerėliu, Rubikių – Mūšėjaus ežeryną su salomis, Anykštos ir Virintos senslėnius, Storių takoskyrinį moreninį masyvą;
- kultūros vertybes, iš jų Šeimyniškėlių, Liudiškių, Piliakalnio, Buivydų, Bijeikių piliakalnius, Burbiškių dvaro sodybą, Anykščių senamiestį;
- gamtinės ekosistemos stabilumą, biotos komponentus, savitą augaliją ir gyvūniją, natūralius žuvų migracijos kelius ir nerštavietes.
Regioninis parkas išsiskiria kultūros paveldo, susijusio su Lietuvos istorija, literatūros klasikų gyvenimu, savitumu ir gausa. Tai upių slėnių, senslėnių ir ežerų, miškų, savito kultūrinio kraštovaizdžio regioninis parkas. Išskirtinis Šventosios slėnis su senvagėmis, eroziniais atragiais ir raguvomis, Kurklių eroziniu cirku, Anykščių šilelis su Šventosios salpinėmis pievomis ir Budragaidžio liūninio tipo ežerėliu, Rubikių – Mūšėjaus ežerynas su daugybe salų, Anykštos ir Virintos senslėniai, Storių takoskyrinis moreninis masyvas, piliakalnių gausa. Anykščių krašto vertybės išgarsintos žymių lietuvių literatūros klasikų, o Antano Baranausko apdainuotas Anykščių šilelis tapęs Lietuvos miško simboliu. Tik čia galima aplankyti Arklio muziejų, pasivažinėti siauruoju geležinkeliu, pamatyti kvarcinį smėlį.
Tai mišrią kraštovaizdžio struktūrą turintis regioninis parkas, pasižymintis dideliu rekreaciniu bei pažintiniu turistiniu potencialu. Jis yra pereinamoje zonoje tarp slėniuotų Vidurio Lietuvos lygumų ir Baltijos aukštumų. Kompleksinės išskirtinės kraštovaizdžio vertės požiūriu Anykščių regioninis parkas priskiriamas aukščiausiai kategorijai.
Anykščių regioninio parko kraštovaizdžio įvairovę sukuria šie svarbiausi kraštovaizdžio tipai: miškingų, mažai sukultūrintų bei urbanizuotų terasinių slėnių, miškingų arba sukultūrintų stačiašlaičių slėniukų, miškingų banguotų fliuvioglacialinių paslėnių, miškingų arba iš dalies sukultūrintų erozinių raguvynų ir erozinių cirkų, sukultūrintų mažai miškingų moreninių pakilumų bei nuolaidumų, agrarinių bei mažai miškingų moreninių kalvynų, stambaus vaizdingo ežero duburio ir slėnyje susiformavusio miesto.
Europos Bendrijos svarbos teritorijos (kodas ir pavadinimas): 9010 vakarų taiga, 7140 tarpinės pelkės ir liūnai, 6210 stepinės pievos, 3260 upių sraunumos su kurklių bendrijomis, 6450 aliuvinės pievos, 8220 silikatinių uolienų atodangos. Bendras augalų rūšių skaičius – 769, iš jų 4 saugomos Europos Bendrijos, 33 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Bendras gyvūnų rūšių skaičius – 70. Žinduolių – 5, iš jų 3 saugomos Europos Bendrijos, 2 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Paukščių – 23, iš jų 11 saugomos Europos Bendrijos, 12 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Žuvų – 35, iš jų 4 saugomos Europos Bendrijos. Varliagyvių ir roplių – 3, iš jų 1 saugoma Europos Bendrijos, 2 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.
Gamtos ir kultūros paveldo vertybėms išsaugoti Anykščių regioniniame parke skirti 1 gamtinis rezervatas ir 17 draustinių (4 kraštovaizdžio, 4 geomorfologiniai, 4 hidrografiniai, 3 botaniniai, 1 telmologinis, 1 urbanistinis).
Budragaidžio gamtiniame rezervate saugomas Budragaidžio liūninio tipo ežerėlis, aplinkiniai miškai, smiltyninės ir stepinės pievos su natūralia upelio atkarpa ir saugomų augalų rūšimis.
Kraštovaizdžio draustiniuose saugoma: Anykščių šilelio – Anykščių šilelis, Šventosios slėnis su atodangomis ir salpinėmis pievomis, Puntuko ir Puntuko brolio rieduliai, šaltinis „Karalienės liūnas“, A. Vienuolio gimtinė Ažuožerių kaime, Peniankų pilkapynas; Elmės – raiškus Elmės upelio slėnio ir Šventosios paslėnio kraštovaizdis, šaltiniuotos upių pakrantės ir natūralių pievų bendrijos, Šeimyniškėlių piliakalnis, senovinės gyvenvietės ir senkapiai; Storių – raiškus Storių moreninio masyvo reljefas su Gegužinių, Storių, Liepkalnių, Sibiriako, Baltramo kalvomis ir Jono Biliūno kapu, Liudiškių piliakalnis ir senovės gyvenvietė; Virintos – Virintos senslėnis, jo terasos, rėvuota, slenkstėta, labai vingiuota (meandrinė) upės vaga, upės krantuose atsiveriantys devono periodo smėlis ir molis, neogeno periodo baltas kvarcinis smėlis, upėtakių nerštavietės ir biologiniu požiūriu vertingos pievos.
Geomorfologiniuose draustiniuose saugoma: Gojaus – moreninis kalvų lankas; Janydžių – raiškus erozinio kalvyno reljefas su raguvomis ir atragiais; Judinio – aukšti, raguvų išraižyti erozinio cirko šlaitai; Kurklių – aukšti, raguvų išraižyti erozinio cirko šlaitai.
Hidrografiniuose draustiniuose saugoma: Anykštos – natūralia, unikalia vagos struktūra pasižyminti Anykštos upės slėnio atkarpa ir Burbiškio dvaro sodyba; Rubikių – Rubikių – Dusyno – Liniko – Mūšėjaus ežerų sistema su apyežeriais ir salomis; Šventosios senvagių – senvagių gausumu išsiskirianti Šventosios slėnio atkarpa su termokarstiniais ežerėliais ir pelkutėmis; Variaus – natūralaus Variaus upelio žemupio struktūra, Pavarių akmuo ir Variaus atodanga.
Botaniniuose draustiniuose saugoma: Gečionių – būdingos plačialapių ir mišrių miškų bendrijos su saugomomis augalų, grybų ir paukščių rūšimis; Variaus – retos Šventosios slėnio augalų bendrijos ir rūšys; Vilkatėnų – Vilkatėnų miško augalijos bendrijos – brandūs pušynai su eglėmis ir beržais, saugomų augalų rūšys.
Pakalnių telmologiniame draustinyje saugoma senklonio dalis su užpelkėjusiais Pabiržytės ir Ežerinės ežerėliais, saugomų augalų ir gyvūnų rūšys.
Anykščių senamiesčio urbanistiniame draustinyje saugoma Anykščių miesto istorinės dalies urbanistinė (planinė, erdvinė, tūrinė) struktūra, tradicinis užstatymo tipas, kultūros paveldo objektai ir jų aplinka, tradicinė architektūrinė išraiška.
Anykščių regioniniame parke yra 18 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų, iš jų 10 gamtos paminklai. Svarbiausi yra šie gamtos paminklai: rieduliai Puntukas (Dvaronių akmuo) ir Puntuko Brolis (Pašventupio akmuo), Karalienės liūno šaltinis, Variaus ir Vetygalos atodangos. Puntukas taip pat yra memorialinis bei dailės nekilnojamo kultūros paveldo objektas. Regioniniame parke yra 131 kultūros paveldo objektas.