BDAR

Privatumo politika

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnyba) gerbia Jūsų teisę į privatumą ir asmens duomenų apsaugą, todėl tvarkydama Jūsų asmens duomenis laikosi teisėtumo ir sąžiningumo bei kitų principų.

Plačiau

Darbo laikas

II-V  9.00 - 18.00 val.
VI 10:00 - 16.00 val.

(pietų pertrauka 12.00 - 12.45 val.).

VII-I 
Valstybinių švenčių metu

 

*dieną prieš šventines dienas dirbame 1 valanda trumpiau

 

 

Kontaktai

Antakalnio g. 25, Vilnius

Kainos*

1 asmeniui - 2 eurai (nuo 1 iki 4 žmonių)
Grupei nuo 5 iki 9 žmonių - 9 eurai
Grupei nuo 10 iki 19 žmonių - 17 eurų
Grupei nuo 20 iki 30 žmonių - 25 eurai

*Atsiskaitymas tik banko kortele lankytojų centre arba bankiniu pavedimu (sąskaita faktūra)

Registracija į edukacijas ir ekskursijas

*Rezervacijos sistemoje matomi tik laikai iki 14 valandos, jeigu norite rezervuoti vėlesnį laiką, prašome susisiekti su mumis telefonu ar el. paštu.

**Jei nematote laisvų laikų iki 14:00, tai reiškia, kad šios vietos jau yra užimtos.

Jei nematote registracijos formos pasinaudokite šia nuoroda.

Pirmą kartą atvykstant rinkitės "Atrask ir pažink Lietuvos saugomas teritorijas"

 

Nacionalinis lankytojų centras

Nacionalinis saugomų teritorijų lankytojų centras - tarsi vartais į Lietuvos saugomas teritorijas. Ekspozicija padės suprasti ką ir kodėl reikia saugoti, kodėl gamtosauga žmonijai darosi vis svarbesnė. Čia galima rasti žinių, susijusių su gamtiniu požiūriu vertingiausiomis teritorijomis, išsirinkti gamtos maršrutus ir keliauti po mūsų kraštą.

IMG_3551.JPG

Teminės ekskursijos

Ekskursija vyksta modernioje interaktyvioje Nacionalinio lankytojų centro ekspozicijoje. Tai tarsi simboliniai vartai į Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, draustinius ir rezervatus.

Drauge „keliausime gamtos ratu“… Sužinosite, kiek Lietuvoje yra saugomų teritorijų, kam jos įsteigtos ir kokia jų išskirtinė vertė. Gilinsitės į draustinių svarbą siekiant išsaugoti specifines gyvūnų ir augalų rūšis bei buveines.

Išmoksite skirti paukščių balsus, pažinti sparnuočius… Sužinosite, kas didžiausią savo gyvenimo dalį pramiega… Koks augaliukas užkandžiauja vabzdžiais… Kokiame ežere galima rasti gintaro… Apsilankysite „šikšnosparnių“ kino salėje ir sužinosite, kas gyvena naktį… Stalas-klaustukas „atsakys“ į užduodamus klausimus, o liečiami ekranai pateiks informaciją apie lankytinus objektus saugomose teritorijose.

* Edukacinį užsiėmimą rekomenduojame Nacionaliniame lankytojų centre besilankantiems pirmą kartą.

Edukacinis užsiėmimas su  pasivaikščiojimu Sapiegų dvaro parke, mokantis atpažinti čia augančius medžius (priklausomai nuo metų laikų ir oro sąlygų).

Edukacijos metu mokysitės pažinti Lietuvos medžius ir miškų įvairovę Lietuvoje. Susipažinsite su botaniniais ir genetiniais draustiniais. Sužinosite, kuriuose regionuose plyti didžiausios ir gūdžiausios Lietuvos girios ir kur auga patys aukščiausi bei seniausi Lietuvos medžiai galiūnai.

Edukacijos metu susipažinsite su Nacionalinio lankytojų centro ekspozicija ir saugomomis paukščių buveinėmis,  ornitologiniais draustiniais, retomis sparnuočių rūšimis. Išsiaiškinsime kokių ypatingų sąlygų reikia sparnuočiams ir kam jiems plunksnuotas rūbas?

Mokysimės „paukštelių kalbos pagrindų“ – skirti paukščių balsus, pažinti sparnuočių rūšis pagal plunksnų raštą ir dar daugybe kt.

Kas yra toji biologinė įvairovė? Ar daug rūšių išnyko? Kodėl reikia saugoti gyvūniją ir augaliją?

Edukacijos metu ne tik atsakysime į šiuos klausimus, tačiau tai pat išsiaiškinsime - kur Lietuvoje ir pasaulyje galime rasti didžiausią biologinę įvairovę, kokiu būdu yra užtikrinama jos apsauga bei kodėl šiandien taip sparčiai nyksta rūšys.

Sužinosite, kur Lietuvoje dar gyvena retos ir saugomos rūšys – lūšis, didžioji miegapelė, kurtiniai...

Po edukacijos moksleiviai turės galimybę žaidžiant žaidimus susipažinti su Europos ekologinio tinklo „NATURA 2000“ saugomomis rūšimis ir jų buveinėmis, atskirti saugomą gyvūną nuo nesaugomo bei aplankyti lankytojų centro ekspoziciją.

„Kraštovaizdžio įvairovė saugomose teritorijose" (8-12 klasių moksleiviams)

Kraštovaizdis, kuriame mes gyvename, kaip genys – kuo margesnis, tuo jis turtingesnis vietovardžių, gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis, padavimais. Kaip jis formavosi ir kokie komponentai jį sudaro? Kuo jis ypatingas ir kodėl jį saugome?

Edukacijos metu išsiaiškinsime ir pamatysime kaip gamtoje juda – pučia vėjas, kur formuojasi viesulai, kur suteka ir kaupiasi lietaus lašeliai, kaip ir kur susiformuoja debesys. Sužinosime, kuri Lietuvos vieta yra žemiausia bei aukščiausia, išsiaiškinsime kur lyja daugiausiai, mažiausiai bei sužinosime kodėl. Taip pat stebėdami ugnikalnio išsiveržimą bandysime išsiaiškinti- kur pasaulyje ugnikalnių daugiausia ir kodėl Lietuvoje ugnikalnių neturime. Sužinosime, kodėl kalnų ir ugnikalnių viršūnės yra snieguotos ir kuo skiriasi lava nuo magmos.

Kūrybinė užduotis: užsiėmimo metu bus naudojamasi interaktyvia smėlio dėže, kurioje edukacijos dalyviai savo rankomis formuos kalnus ir kalvas, lygumas, ežerus, upes bei ugnikalnius. Smėlio dėžėje stebėsime, kaip iš ugnikalnio veržiasi lava bei sukursime tikrą viesulą, debesis bei lietų.

 

Įvairi literatūra

Čia galite rasti įvairios literatūros apie saugomas teritorijas. Įvairios užduotys vadovuose po saugomas teritorijas padės pažinti teritorijas ne tik teoriškai, bet ir praktiškai.

LEIDINIAI | Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (lrv.lt)

Apie nacionalinį saugomų teritorijų lankytojų centrą

Nacionalinis saugomų teritorijų lankytojų centras - tarsi vartai į Lietuvos saugomas teritorijas. Ekspozicija padės suprasti ką ir kodėl reikia saugoti, kodėl gamtosauga žmonijai darosi vis svarbesnė. Čia galima rasti žinių, susijusių su gamtiniu požiūriu vertingiausiomis teritorijomis, išsirinkti gamtos maršrutus ir keliauti po mūsų kraštą.

Lankytojų centro ekspozicija įdomi ne tik turiniu, bet ir stebinanti vizualiais sprendimais. Įėjęs lankytojas pasijus tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys. Gali įsivaizduoti, kad esi pievoje ar miške, gali jausti, liesti, klausyti...

Kiekvienas svečias gali susipažinti su saugomų teritorijų sistema. Sužinoti, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai, 30 regioninių parkų, 3 valstybiniai gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, apie 400 draustinių, daugiau kaip 800 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų.

Išskirtinė nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų vertė iliustruota ne tik vaizdais, bet ir konkrečiais daiktais. Kino salėje – šikšnosparnių buveinėje, galite žiūrėti filmus, klausytis paslaptingų gamtos garsų.

Terminaluose pateikiama informacija apie saugomų teritorijų įdomybes padės atrasti ypatingas Lietuvos vietas.

Keletas nuotraukų iš mūsų lankytojų centro: