BDAR

Privatumo politika

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnyba) gerbia Jūsų teisę į privatumą ir asmens duomenų apsaugą, todėl tvarkydama Jūsų asmens duomenis laikosi teisėtumo ir sąžiningumo bei kitų principų.

Plačiau

Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas

T. Kosciuškos g. 30, LT-01100 Vilnius
54.686, 25.295
Kaip atvykti?
 • MOC23F~1_0.jpg
 • MOAA32~1_1.jpg
 • Katedra katedros varpine ruduo pavasaris diena horizontali Walkable Vilnius (1)_0.jpg
 • Katedra katedros ruduo pavasaris diena horizontali Walkable Vilnius_0.jpg
 • Trys kryziai_diena_vasara_Monika Krilaviciene.jpg
 • Monika Krilaviciene 2018 Ruduo Diena Valdovu rumai is virsaus horizontali (1)_0.jpg
 • Monika Krilaviciene 2018 08 Uzupis Altana kalnas altanos kalnas (1).jpg

Duomenys

Įsteigimo metai

1997 m.

Plotas

51 ha

Regiono parko grupė

T. Kosciuškos g. 30, LT-01100 Vilnius
Tel. nr.
El. paštas
public://2020-08/vpr_logotipas.jpg

Steigimo tikslai

Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas įsteigtas Lietuvos istoriniam valstybės ir dvasinės kultūros centrui – Vilniaus pilims, pilių teritorijai ir joje esančioms kultūros ir gamtos vertybėms išsaugoti, nuolatiniams jų moksliniams tyrimams organizuoti, joms reikiamai tvarkyti ir naudoti.

Išskirtinė vertė

Tai mažiausias valstybinis rezervatas Lietuvoje, tačiau jame susitelkusios svarbiausios Lietuvos istorinės ir dvasinės kultūros vertybės. Jos yra itin vertingoje erozinio kalvyno dalyje. Tai Lietuvos valstybės gynybinis ir religinis centras – Vilniaus Aukštutinė pilis, vadinama Gedimino pilimi, Vilniaus Žemutinė pilis, vadinama Valdovų rūmais, ir Vilniaus Arkikatedra bazilika bei buvusi Kreivoji pilis, šiandien labiau žinoma kaip Trijų Kryžių kalnas. Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas saugomas kaip Pasaulio paveldo objektas, nes yra sudėtinė Vilniaus istorinio centro dalis. Be to, rezervato teritorijoje nuolat vyksta Dainų šventės, įrašytos į Pasaulio nematerialiojo paveldo sąrašą, renginiai, o tai rezervatui suteikia išskirtinę ir unikalią vertę tarp visų kitų ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio saugomų teritorijų, nes čia persipina tiek materialus, tiek nematerialus paveldas, kuris pripažintas net pasauliniu lygmeniu. Rezervato teritorijoje veikia net trys nacionaliniai muziejai: Lietuvos nacionalinis muziejus, Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus filialas), Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, taip pat ir Bažnytinio paveldo muziejus.

Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, kuri šiandien vadinama Katedros aikšte, nuolat vyksta svarbiausi šalies kultūriniai, memorialiniai ir sporto renginiai.

Paveldo objektai

Svarbiausios kultūros vertybės, pasižyminčios archeologine ir istorine reikšme, yra Vilniaus pilių kompleksas, kuris išsidėstęs abejuose Vilnelės krantuose. Į pietvakarius nuo Vilnelės santakos su Nerimi stovi Vilniaus Aukštutinė pilis, vadinama Gedimino pilimi, apačioje - Vilniaus Žemutinė pilis, vadinama Valdovų rūmais. Į pietryčius nuo Vilnelės santakos su Nerimi stovi Kreivosios pilies kalnas, labiau žinomas kaip Trijų Kryžių kalnas, su savo galingais papiliais – Bekešo kalnu, Stalo kalnu ir Gedimino kapo kalnu.

Teritorijoje apstu ir sakralinių vietų. Vilniaus Aukštutinė ir Žemutinė pilis stovi Šventaragio slėnyje (dabartinė Katedros aikštė ir jos prieigos), kuriame pagal padavimus buvo deginami mirę Lietuvos didieji kunigaikščiai. Tame pačiame slėnyje yra Vilniaus Arkikatedra Bazilika su varpine (buvęs Žemutinės pilies gynybinis bokštas). Joje galima rasti Karalių kriptą ir šv. Kazimiero, Lietuvos globėjo, koplyčią. Ant Kreivosios pilies kalno stovi Trijų Kryžių paminklas, skirtas atminti XIV a. nukankintus pranciškonų vienuolius.

Netoli Bernardinų sodo galima rasti Vilniaus universiteto Botanikos sodą menančius reliktus - Kirdėjų rūmus, .Pilių skverą ir buvusių oranžerijų likučius, kuriuose šiuo metu veikia Lietuvos nacionalinis kultūros centras – pagrindinis Dainų šventės organizatorius.

Rezervatas pasižymi ir dailės objektais. Jų labai apstu Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje, netoli Valdovų rūmų stovi paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui, prie Naujojo arsenalo – paminklas Lietuvos karaliui Mindaugui, o ties sankryža su Tilto g. - paminklas dailininkui Mstislavui Dobužinskiui, kurį išgarsino poetiški XX a. pradžios Vilniaus senamiesčio piešiniai.

Lankomi objektai

Skirta lankytojams

Lankytojo atmintinė

LEIDŽIAMA:

 • lankytis kultūriniame rezervate;
 • naudotis rezervato infrastruktūra;
 • fotografuoti ir filmuoti nekomerciniais tikslais.

PRAŠOME:

 • saugoti kultūros paveldo objektus (vertybes) ir gamtinę aplinką;
 • laikytis Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato naudojimo ir lankymo taisyklėse, kurias galima rasti čia, nustatytų reikalavimų;
 • apie pastebėtus kultūros paveldo objektų (vertybių) ir gamtinės aplinkos niokojimo atvejus pranešti kultūrinio rezervato direkcijai „Karštąja linija“, +370 5 212 25 12, arba el. p. info@vilniauspilys.lt.

NELEIDŽIAMA:

 • vykdyti veiklą nesuderinus su direkcija;
 • gadinti, niokoti ar žaloti kultūros ir gamtos paveldo objektus (vertybes), šiukšlinti ar kitaip teršti aplinką;
 • stovyklauti, kurti laužus tam tikslui nenumatytose ir neįrengtose vietose;
 • lipti, važinėti dviračiais šlaitais ir leistis nuo jų tam neįrengtose vietose ar kitaip skatinti žemės paviršiaus eroziją;
 • važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ne keliais arba ten, kur tokių priemonių eismas yra draudžiamas (ribojamas);
 • kirsti medžius ir krūmus;
 • trukdyti rezervate vykdomiems darbams, moksliniams tyrimams ir vykstantiems renginiams;
 • gadinti informacinę ir ekspozicinę įrangą bei kitus infrastruktūros įrenginius.

Virtualūs turai

Vilniaus Aukštutinė pilis
Vilniaus Žemutinė pilis
Vilniaus Arkikatedra ir Katedros aikštė
Kreivosios pilies kalnas ir Kreivasis miestas
Trijų Kryžių paminklas ir jo senosios liekanos
Kalnų parko estrada ir Dainų slėnis
Gedimino kapo kalnas
Paminklas K. Bekešui ir Bekešo kalnas
Altanos kalnas ir M. Dluskos

„belvederis"
Stalo kalnas, Bevardis piliakalnis