BDAR

Privatumo politika

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnyba) gerbia Jūsų teisę į privatumą ir asmens duomenų apsaugą, todėl tvarkydama Jūsų asmens duomenis laikosi teisėtumo ir sąžiningumo bei kitų principų.

Plačiau

ŠILINIS VIRŽIS DŽIUGINA NE TIK BITES, BET IR ŽMONES

2022ž09-17
Viržynai_M. Bružo foto.jpg

Šiltomis rudens dienomis Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojus džiugina pamiškėse ir atvirose palvėse žydintys viržiai. Bites bei kamanes irgi džiugina, nes jos dar turi maisto, vyksta rudeninis medunešis. Šilinis viržis (Calluna vulgaris) – erikinių (Ericaceae) šeimos, viržio (Calluna) genties vienintelė rūšis.

Tai nedidelis krūmokšnis, apie 20-50 cm aukščio. Žiedai –  smulkūs, nusvirę, su trumpu koteliu. Lapeliai žiede – spalvoti (rausvi ar violetiniai, retai balti), blizgantys. Vaisius – rutuliška dėžutė, apaugusi baltais šeriškais plaukeliais; joje sunoksta daug smulkių sėklų. Stiebas sumedėjęs, šakotas, visos šakelės stačios. Žydi liepos – rugsėjo mėnesiais. 

Šilinis viržis auga sausuose miškuose, taip pat pelkėse ir durpynuose. Mėgsta rūgščius, nelabai derlingus dirvožemius. Šaknys sudaro mikorizę (viržis gauna vandenį su druskų tirpalu, o grybas – žaliuose lapuose susintetintus organinius junginius). Žiedai išskiria nektarą, renkamą įvairių vabzdžių, ypač bičių. Tai vėlyvo sezono medunešis. Medus tamsios spalvos ir kartoko skonio. Viržių nektaras bitėms ir kamanėms yra ne tik maistas, bet ir vaistas. Jame esančios aktyvios medžiagos gelbsti nuo parazitinių gyvių.

Iš 1 ha viržyno bitės gali surinkti net 200 kg medaus. Viržių medus išskirtinio ryškaus, kiek aitraus skonio bei neįprastos tekstūros yra labai vertinamas. Šis produktas puikus antiseptikas ir ypač tinka imunitetui stiprinti. Persišaldžius galima gydytis kvepiančia medumi viržių žiedų arbata. 

Viduramžiais Škotijoje viržiai kaip prieskonis buvo naudojami verdant alų. Suomijoje nepritekliaus laikais viržių žiedai buvo maišomi su miltais ir kepama duona. Viržių sąžalyne labai retai aptinkama baltai žydinčių. Senais laikais Škotijoje buvo tikima, kad baltieji viržiai laimę neša ir įpindavo juos į nuotakų puokštes.