BDAR

Privatumo politika

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnyba) gerbia Jūsų teisę į privatumą ir asmens duomenų apsaugą, todėl tvarkydama Jūsų asmens duomenis laikosi teisėtumo ir sąžiningumo bei kitų principų.

Plačiau

PLIKAKALNIO ATODANGA LAIKINAI NEBUS LANKOMA

Atodanga2.jpg

Vilniuje šalia Neries upės esanti Plikakalnio atodangos apžvalgos aikštelė laikinai bus uždaryta. Dėl suaktyvėjusių atodangos slinkimo procesų lankytis apžvalgos aikštelėje nesaugu, nes dalis polinių konstrukcijų yra atsivėrusios ir tikėtina, kad natūralūs atodangos formavimosi procesai vyks ir toliau. Šiais metais Plikakalnio atodanga siūlome grožėtis nuo Vingio parko pusės.

Plikakalnio atodanga – vienas įspūdingiausių apžvalgos taškų, vienas lankomiausių objektų Karoliniškių kraštovaizdžio draustinyje, išsaugotame gamtos kampelyje  Vilniaus miesto kraštovaizdyje. Plikakalnio atodanga valstybės saugomu geologiniu  gamtos paveldo objektu paskelbta 1992 metais. Atodangos aukštis - 58 metrai, ilgis 650 metrai. 

Savo išraiškingumu, gyvybingumu, o tuo pačiu ir verte Plikakalnio atodanga žavi jau ilgus metus. Ji pradėta tyrinėti XVIII a. pradžioje. Didėjant Vilniuje gyventojų skaičiui, plečiantis užstatytoms teritorijoms, vis aktyviau lankantis gamtoje, atodanga pritaikyta lankymui: sutvarkyta aplinka, įrengta apžvalgos aikštelė. Įspūdinga ne tik atodanga, bet ir nuo jos atsiverianti panorama – Neries vingis, Vingio parkas, Vilniaus universiteto Botanikos sodas, Neries pakrante vingiuojantis Plikakalnio takas. 

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės pavaduotojos Rūtos Lapinskienės, vykstanti erozija yra natūralus, visoms atodangoms  būdingas ir jas pačias formuojantis bei palaikantis  procesas. Paskutinės didesnės nuošliaužos čia buvo užfiksuotos 2018 metais. Kadangi tai gamtos paveldo objektas, nereikia kištis į natūralius procesus, stengtis pristabdyti atodangos slinkimą ar stabilizuoti šlaitą. 

Susitikę Vilniaus miesto, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Dzūkijos - Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Neries regioninio parko grupės ir UAB „Grinda“ atstovai tarėsi, ką reikėtų daryti, kad nebūtų pažeistas gamtos paveldo objektas ir būtų užtikrintas saugus jo lankymas. 

Dabartinė apžvalgos aikštelė atodangos viršuje buvo įrengta daugiau nei prieš 10 metų. Apsitarta, kad apžvalgos aikštelę, atitvarą, informacinį stendą reikėtų atitraukti, o infrastruktūrą iš naujo projektuoti, prisitaikant prie natūralių pokyčių. UAB „Grinda" planuoja skelbti konkursą apžvalgos aikštelės projektui parengti. Šių metų gegužės mėnesį  Dzūkijos - Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija  įrengs 15 Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio riboženklių. 

Karoliniškių kraštovaizdžio draustinis yra vienas lankomiausių. Įrengta infrastruktūra dažnai apipaišoma, o kartais ir piktybiškai niokojama, todėl vilniečius ir šios saugomos teritorijos lankytojus kviečiame elgtis atsakingai, vaikščioti paženklintais pažintiniais takais, pastebėjus šiukšles, jas surinkti. Radus informaciją, kad objektas laikinai lankymui uždarytas – į ją atsakingai reaguoti ir nemėginti vaikščioti arti Plikakalnio atodangos šlaito.