BDAR

Жямайтийский национальный парк

  • plateliu-ezerynas-su-salomis-ir-pusiasaliais-5d31d25de8ad3.jpg
  • plateliu-ezerynas-su-salomis-ir-pusiasaliais-5d31d25ecd45a.jpg
  • plateliu-ezerynas-su-salomis-ir-pusiasaliais-5d31d262bf7b4.jpg
  • plateliu-ezerynas-su-salomis-ir-pusiasaliais-5d31d26191015.jpg
  • saltojo-karo-muziejus-5d31dfe87cf2b.jpg
  • saltojo-karo-muziejus-5d31dfe566324.jpg
  • saltojo-karo-muziejus-5d31dfee5a13d.jpg
  • saltojo-karo-muziejus-5d31e1d45fec9.jpg
  • siberijos-apzvalgos-bokstas-5d31e25f2797e.jpg
  • zemaiciu-kalvarijos-piliakalnis-5d31de44e2a5a.jpg
  • plateliu-dvaro-sodyba-5d31d432131cf.jpg
  • plateliu-dvaro-sodyba-5d31dc0aa4478.jpg
  • plateliu-dvaro-sodyba-5d31d43d5140a.jpg
  • plateliu-ezerynas-su-salomis-ir-pusiasaliais-5d31d3803aa35.jpg
  • raganos-uosis-5d31d2a96a885.jpg

Данные

Год основания

1991 г.

Площадь

21753 гект.

Группа региональных парков


Тел.
Эл. почта
http://zemaitijosnp.lt/

Steigimo tikslai

Žemaitijos nacionalinis parkas įsteigtas išsaugoti:

  • Didžiausią Žemaitijoje ežeringą miškingą gamtinį kompleksą, mokslui ypač vertingus miškingus Plokštinės ir Rukundžių pelkynus, Platelių ežero, Laumalenkos ir Šilinės hidrografinius kompleksus, raiškaus moreninio (Mikytų, Pučkorių) ir keiminio (Šarnelės, Jazdauskiškių, Grigaičių) kraštovaizdžio etalonus, Gardų ozą, Medsėdžių ir Liepijos limnokeimus, Babrungo ir Mergupio slėnius, Paburgės, Siberijos, Pakastuvos, Užpelkių, Ertenio ir Paparčių pelkes, savitas Paplatelės, Šeirės ir Pailgio miškų, Juodupio pelkėtų pievų biocenozes, retus ir nykstančius augalus ir gyvūnus, kitus gamtinius teritorinius kompleksus ir objektus;
  • Ypač vertingą ir sudėtingą Šiaurės Žemaitijos archeologinį kompleksą su Mikytų, Šarnelės, Pučkorių, Gegrėnų, Pagardenio ir kitais piliakalniais ir alkakalniais, Šventorkalnio senovinę gyvenvietę ir piliavietę, Žemaičių Kalvarijos (Gardų) urbanistinį kompleksą ir sakralinės architektūros ansamblį, Platelių dvaro ir parko kompleksą, etnokultūrinės vertės požymius išlaikiusius Beržoro, Stirbaičių ir Visvainių kaimus, kitas kultūros paveldo vertybes;
  • Šiaurvakarių Žemaitijos vandenskyros gamtinės ekosistemos stabilumą, biotos komponentus ir jų įvairovę.

Išskirtinė vertė

Bene visas gyvenimas Žemaitijos nacionaliniame parke sukasi aplink Platelių ežerą. Tai giliausias, didžiausias ir bene gražiausias ežeras Žemaitijoje su salomis, pusiasaliais, įlankomis, apjuostas kalvų virtinių, miškais pasidabinęs. Jame gyvena reliktinė žuvis – Platelių sykas. Nacionaliniame parke auga tankūs, ūksmingi eglynai, natūralūs seni spygliuočių ir mišrūs miškai. Piliakalnių, alkakalnių, šventviečių gausa mena senąją kultūrą. O pakelėse, laukuose pabirę koplytėlės, koplytstulpiai atskleidžia vietos gyventojų gyvenseną, tradicijas. Jas dar labiau paryškina vis dar švenčiamos Užgavėnės.

Vyrauja kalvotas, gūbriuotas reljefas, gilūs ežerų duburiai, tarp jų – ir didžiausias bei giliausias Žemaitijoje Platelių ežeras su seklumų, salų ir pusiasalių raizgalyne. Ir Platelių, ir kiti ežerai bei upeliai apsupti miškų ir pelkių.

Išskirtinumo nacionaliniam parkui suteikia legendomis bei padavimais apipinti gamtos paveldo objektai: septynios Platelių ežero salos, Kreiviškių ir Auksalės pusiasaliai, paslaptingos Beržoro, Ilgio ežerų salos.

Nacionaliniame parke auga tankūs, ūksmingi eglynai, vakarų taiga vadinami natūralūs seni spygliuočių ir mišrūs miškai. Pastarieji saugomi visoje Europoje. Pelkėse gausu įvairių organizmų rūšių. Raganos uosis storiausias Lietuvos uosis. Nacionaliniame parke peri Europoje saugomų rūšių paukščių (jerubių, griežlių ir gulbių giesmininkių), esama ledynmečio augalų reliktų. Platelių ežere gyvena reliktinė žuvis – sykas.

Nacionalinio parko kultūros paveldas – tai piliakalniai, senosios šventvietės (alkakalniai), kapinynai, senųjų gyvenviečių vietos. Įdomūs Užpelkių, Gegrėnų, Pūčkorių, Jazdauskiškių, Grigaičių, šv. Jono (Žemaičių Kalvarijos), Šarnelės, Mikytų piliakalniai, Visvainių, Mikytų, Vilkų, Gilaičių, Paparčių alkakalniai, senovės gyvenviečių vietos Gegrėnuose ir Šarnelėje. Architektūriniu savitumu išsiskiria Žemaičių Kalvarijos bažnyčia, Babrungėnų malūnas.

Kraštovaizdis

Tai sudėtingos kraštovaizdžio struktūros nacionalinis parkas, pasižymintis gamtos ir kultūros paveldo objektų savitumu ir gausa bei dideliu rekreaciniu ir pažintiniu turistiniu potencialu. Jame reprezentuojamas Žemaičių aukštumos kalvynų, pelkinių masyvų, raiškiausio Žemaitijoje Platelių ežero, ir istorinę – urbanistinę vertę išsaugojusios Platelių, Beržoro bei Gardų (Žemaičių Kalvarijos) gyvenvietės. Kompleksinės išskirtinės kraštovaizdžio vertės požiūriu Žemaitijos nacionalinis parkas priskiriamas aukščiausiai kategorijai.

Žemaitijos nacionalinio parko kraštovaizdžio įvairovę sukuria šie svarbiausi kraštovaizdžio tipai: stambaus terasinio miškingo bei mažai sukultūrinto ežero duburio, miškingo bei mažai sukultūrinto ežeryno, miškingų keiminių kalvynų, miškingų keiminių terasų, miškingų bei agrarizuotų moreninių kalvynų ir gūbrių, miškingų drumlinizuotų moreninių kalvynų, miškingų moreninių smulkiakalvių, tarpinių, mišrių bei aukštapelkinių kompleksų, miškingų erozinių slėniukų bei šlaitų, pelkinių ežeringų duburių, natūralių ir kanalizuotų upelių, etnokultūrinės užstatos, standartinės užstatos bei buvusių militarinių kompleksų.

Biologinė įvairovė

Europos Bendrijos svarbos teritorijos: 3140 ežerai su menturdumblių bendrijomis, 3150 natūralūs eutrofiniai ežerai su plūdžių ar aštrių bendrijomis, 3160 natūralūs distrofiniai ežerai, 6230 rūšių turtingi briedgaurynai, 6410 melvenynai, 6450 aliuvinės pievos, 7110 aktyvios aukštapelkės, 7140 tarpinės pelkės ir liūnai, 7210 žemapelkės su šakotąja ratainyte, 7230 šarmingos žemapelkės, 9010 vakarų taiga, 9020 plačialapių ir mišrūs miškai, 9050 žolių turtingi eglynai, 9080 pelkėti lapuočių miškai, 91D0 pelkiniai miškai, 91E0 aliuviniai miškai.

Bendras augalų rūšių skaičius – 1031, iš jų 4 saugomos Europos Bendrijos, 51 įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Bendras gyvūnų rūšių skaičius – apie 2500. Žinduolių – 50, iš jų 2 saugomos Europos Bendrijos, 5 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Paukščių – 208, iš jų 52 saugomos Europos Bendrijos, 57 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Žuvų – 34, iš jų 5 saugomos Europos Bendrijos, 2 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Varliagyvių ir roplių – 15, iš jų 7 saugomos Europos Bendrijos, 3 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Bestuburių – 2130, iš jų 7 saugomos Europos Bendrijos, 21 įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.

Rezervatai, draustiniai

Gamtos ir kultūros paveldo vertybėms išsaugoti Žemaitijos nacionaliniame parke skirti 2 gamtiniai rezervatai ir 27 draustiniai (12 kraštovaizdžio, 3 geomorfologiniai, 1 hidrografinis, 1 botaninis, 1 botaninis-zoologinis, 5 telmologiniai, 1 archeologinis, 1 etnokultūrinis, 2 urbanistiniai).

Nacionalinio parko gamtiniuose rezervatuose saugoma: Plokštinės – unikalios geomorfologinės struktūros Plokščių termokarstiniame duburyje susidaręs Plokštinės miškų ir pelkių kompleksas su natūraliais Juodupio ir Uošnos upeliais, Europos Bendrijos svarbos vandenų, pievų, pelkių ir miškų buveinės ir joms būdingos augalų, grybų ir gyvūnų rūšys, jerubei ir lūšiai tinkamos buveinės; Rukundžių – pelkėtų ir miškingų įlomių Rukundžių gamtinis kompleksas su natūralia hidrografine struktūra, Europos Bendrijos svarbos pelkių ir miškų buveinės ir joms būdinga augalija ir gyvūnija, šarvuotajai skėtei, didžiajam auksinukui, jerubei ir lūšiai tinkamos buveinės.

Kraštovaizdžio draustiniuose saugoma: Beržoro – itin raiškus, tradicinius bruožus išlaikiusio Beržoro kaimo, Beržoro ežero ir apyežerių kraštovaizdis su Beržoro kaimo urbanistine struktūra ir architektūros vertybėmis, Beržoro ežero salomis ir atviromis pakrantėmis, Europos Bendrijos svarbos miškų ir pelkių buveinėmis, dvilapiui purvuoliui, griežlei ir kitoms saugomoms rūšims tinkamomis buveinėmis; Grigaičių – Žemaitijai būdingas raiškus Grigaičių miškingas agrarinis kraštovaizdis su Surblių kapinynu ir griežlei, gulbei giesmininkei ir kitoms saugomoms rūšims tinkamomis buveinėmis; Jazdauskiškių – Žemaitijai būdingas kalvotas agrarinis miškingas kraštovaizdis su tradicine žemėnaudos ir užstatymo struktūra, Žernių ir Jazdauskiškių piliakalniais, Jazdauskiškių senkapiais ir kapinynu, Europos Bendrijos svarbos vandenų buveinėmis ir joms būdingomis augalų ir gyvūnų rūšių bendrijomis; Laumalenkos – unikalus Laumalenkų pusiasalių, salų, įlankų, protakų, ežerų, miškų ir pelkių gamtinis kompleksas su Europos Bendrijos svarbos vandenų, pelkių ir miškų buveinėmis ir joms būdingomis augalų ir gyvūnų bendrijomis, saugomų paukščių rūšių perimvietėmis; Mikytų – Žemaitijai būdingas raiškus kalvotas mozaikiškas kraštovaizdis su miškais, laukais, pievomis, tarpukalvių pelkutėmis ir vienkieminių sodybomis, Mikytų piliakalniu, Mikytų ir Gudalių alkakalniais, Mačiūkių kapinynu ir mitologiniu Laumės akmeniu, Europos Bendrijos svarbos pelkių buveinėmis ir joms būdinga augalija ir gyvūnija, saugomų rūšių bendrijomis; Paburgės – būdingas miškingų ir ežeruotų pelkinių duburių kraštovaizdis su Europos Bendrijos svarbos vandenų, pievų, pelkių ir miškų buveinėmis, saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis; Platelių – didžiausio ir giliausio Žemaitijoje Platelių ežero ir jo apyežerių kraštovaizdis su vertingomis pakrantėmis, salomis, Kumelkaktės pusiasaliu, Šventorkalnio archeologiniu kompleksu, Ąžuolų salos senovės gyvenvietėmis, povandeninio paveldo objektais, Europos Bendrijos svarbos pelkių, pievų ir miškų buveinėmis ir žvilgančiajai riestūnei, dvilapiui purvuoliui, jerubei ir ūdrai tinkamomis buveinėmis ir kitomis saugomomis rūšimis; Pučkorių – Pučkorių moreninių darinių ruožo kraštovaizdis su ypač raiškia kalvų, giraičių, tarpukalvių ir pelkučių mozaika, Pučkorių II ir III piliakalniais, senkapiu, Visvainių alkakalniu, Europos Bendrijos svarbos pelkių buveinėmis ir saugomų paukščių ir vabzdžių bendrijomis; Babrungo – Babrungo ir Uošnos upių slėnių kraštovaizdis su natūraliomis upių ir upelių atkarpomis, būdingomis Babrungėnų kaimo paupio sodybomis, Grigaičių piliakalniu, Babrungėnų vandens malūnais ir senkapiu, Europos Bendrijos svarbos rūšims – didžiajam auksinukui, ovaliajai geldutei, griežlei, ūdrai ir kitoms saugomoms rūšims tinkamomis buveinėmis; Liepijų – Vidurio Žemaičių aukštumai būdingo miškingų plokščiakalvių kraštovaizdžio etalonas su stambiomis Liepijų limnoglacialinėmis plokščiakalvėmis ir mišraus Liepijų miško biocenozėmis, Europos Bendrijos svarbos pievų, miškų ir pelkių buveinėmis bei saugomų gyvūnų rūšių bendrijomis; Stirbaičių – tradicinius bruožus išlaikęs Stirbaičių kaimo kraštovaizdis su tradicine užstatymo ir žemėnaudos struktūra, etnoarchitektūros elementais, Europos Bendrijos svarbos pievų, miškų ir pelkių buveinėmis, saugomų augalų ir gyvūnų rūšių bendrijomis; Šarnelės – raiškus Šarnelės keiminių darinių kraštovaizdis su Šarnelės piliakalniu, senovės gyvenvietėmis, poeto Vytauto Mačernio gimtosios sodybos vieta ir kapu, Europos Bendrijos svarbos pievų buveinėmis, saugomomis vabzdžių ir paukščių rūšimis.

Geomorfologiniuose draustiniuose saugoma: Gardų – nesunaikinta Gardų ozo dalis su saugomomis rūšimis ir buveinėmis; Margupio – ypač raiški Margupio upelio ir jo intakų slėnių sistema su būdingomis šlaitų biocenozėmis, saugomomis rūšimis ir buveinėmis; Medsėdžių – Platelių duburiui būdingo plokščiakalvių reljefo etalonas – Medsėdžių limnokeimas – su saugomų vabzdžių buveinėmis.

Šilinės hidrografiniame draustinyje saugomas natūralaus miškų upelio etalonas – Šilinės upelis, jo hidrografinė struktūra ir hidrologinis režimas, miškingas slėnis ir paslėnis su natūraliomis pievomis, šaltiniais, saugomomis rūšimis ir Europos Bendrijos svarbos vandenų ir miškų buveinėmis.

Juodupio botaniniame draustinyje saugoma biologiniu požiūriu itin vertinga Juodupio upelio slėnio, paslėnio, Prieupės ir Briedinės pelkių ekosistema su Europos Bendrijos svarbos miškų ir pelkių buveinėmis ir joms būdingomis saugomų augalų, grybų ir gyvūnų bendrijomis.

Ilgio botaniniame-zoologiniame draustinyje saugoma natūralumu ir biologine įvairove išsiskirianti Ilgio ežero, paežerės pelkių ir miškų ekosistema su Europos Bendrijos svarbos vandenų, miškų ir pelkių buveinėmis ir joms būdingomis augalų, grybų ir gyvūnų rūšimis, saugomų augalų ir gyvūnų bendrijomis.

Telmologiniuose draustiniuose saugoma: Ertenio – būdingas buvusio pratekamojo Ertenio ežero duburio pelkynas ir jo biocenozės Ertenio pelkės ekosistema su Europos Bendrijos svarbos pelkių ir pievų buveinėmis, saugomomis rūšimis; Pakastuvos – Pakastuvos pelkės ekosistema su saugomomis rūšimis, Europos Bendrijos svarbos vandenų ir miškų buveinėmis, saugomų paukščių perimvietėmis ir maitinimosi vietomis, saugomų vabzdžių bendrijomis; Paparčių – sudėtingos struktūros Paparčių pelkės ekosistema su vertingomis biocenozėmis, saugomomis rūšimis ir Europos Bendrijos svarbos pelkių buveinėmis; Siberijos – sudėtingos struktūros Siberijos paežerės pelkės ekosistema su Europos Bendrijos svarbos pelkių, miškų ir pievų buveinėmis ir saugomų rūšių bendrijomis; Užpelkių – būdingas takoskyrinis Užpelkių pelkinis kompleksas su Europos Bendrijos svarbos pelkių buveinėmis, saugomų rūšių bendrijomis. Bukantės kultūriniame draustinyje saugoma su lietuvių literatūros klasike Žemaite susijusi sodyba (sodyba ir jos aplinka išlaikoma kaip memorialinis muziejus).

Gegrėnų archeologiniame draustinyje saugomos kuršių genties I tūkstantmečio–II tūkstantmečio pradžios archeologinių paminklų kompleksas, kurį sudaro Gegrėnų I ir II piliakalniai, Gegrėnų I ir II kapinynai ir Gegrėnų senovės gyvenvietė.

Godelių etnokultūriniame draustinyje saugomasGodelių kaimo tradicinis kraštovaizdis ir urbanistinė struktūra, vertingi sodybų etnoarchitektūros elementai ir želdiniai, žemaičių kultūros tradicijos ir papročiai, alkakalnis, vadinamas Raganos kalnu, šventais laikomi šaltiniai, senosios kaimo kapinės, tautodailininko Stanislovo Riaubos gimtosios sodybos vieta, Lietuvos partizano ir partizanų rėmėjos žūties vieta.

Urbanistiniuose draustiniuose saugoma: Žemaičių Kalvarijos – Žemaičių Kalvarijos miestelio – Vakarų Lietuvos piligrimystės centro – radialinis gatvių tinklas, aikštės planas, taip pat tūrinė erdvinė kompozicija su vyraujančia Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčia ir kryžiaus kelio stotimis, lėmusiomis miestelio urbanistinę raidą, kitos archeologinės, istorinės ir memorialinės vertybės; Platelių – istoriškai susiformavęs Platelių miestelio radialinis gatvių tinklas, vedantis į aikštę, ir tūrinė erdvinė kompozicija, kurią formuoja išlikęs būdingas vieno ir dviejų aukštų užstatymas, Platelių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios statinių ansamblis ir Platelių dvaro sodybos kompleksas.

Paveldo objektai

Žemaitijos nacionaliniame parke yra 24 gamtos paveldo objektai, iš jų 10 gamtos paminklų. Svarbiausi: Platelių, Beržoro, Ilgio ežerų salos, Kreiviškių ir Auksalės pusiasaliai, Raganos uosis, Platelių liepa, Stirbaičių ąžuolas, Pilelio, Knygnešio šaltiniai. Nacionaliniame parke saugoma daugiau kaip 100 kultūros paveldo objektų.

Objectives of the establishment

Žemaitija National Park has been established to protect:

  • The largest lakes and forest nature complex in the Žemaitija region, the scientifically important forested swamplands of Plokštinė and Rukundžiai, Plateliai Lake, the hydrographical complexes of Laumalenka and Šilinė, the impressive moraine (Miktyvai and Pučkoriai) and kame (Šarnelė, Jazdauskiškiai and Grigaičiai) landscapes typical of this region, Gardai esker, Medsėdžiai and Liepija glaciolacustrine kames, the Babrungas and Mergupys valleys, the Paburgė, Siberija, Pakastuva, Užpelkiai, Ertenys and Paparčiai wetlands, the unique Paplatelė, Šeirė and Pailgys forests, the biotic communities of the Juodupys wet grasslands, rare and disappearing species of flora and fauna, as well as other natural complexes and objects.
  • The particularly valuable and elaborate archeological complex of the north Žemaitija region featuring the Mikytai, Šarnelė, Pučkoriai, Gegrėnai, Pagardenys and other castle mounds and ancient ritual hills, the ancient Šventorkalnis settlement and castle site, the Žemaičių Kalvarija (Gardai) urban complex and religious architecture ensemble, the Plateliai manor and park complex, the villages of Beržoras, Stribaičiai and Visvainiai that have retained elements of great ethnocultural value, as well as other cultural heritage objects;
  • The stability of the north western Žemaitija region‘s watershed ecosystem, its biotic components and their diversity.

Exceptional value

Almost the entire life in the Žemaitija National Park is centered around the Plateliai Lake. It is the deepest, largest and probably the most beautiful lake in Samogitia with islands, peninsulas, bays, surrounded by hillsides and forests. It is home to the relict fish Coregonus lavaretus holsatus. The national park is rich with dense, shady spruce forests, natural old conifer and mixed tree forest. The abundance of castle mounds, sacred hills and sacred places are the reminders of the old culture. The small chapels and road shrines scattered by the roads and in the fields reflect the lifestyle and traditions of the local people. The old customs are especially emphasized during the traditional Shrovetide festival.

The park is dominated by hill, ridge- rich relief, deep lake waterholes, including the deepest in Žemaitija Plateliai Lake with the cobweb of shoals, islands, and peninsulas. The Plateliai Lake as well as other lakes and rivers are surrounded by forests and wetlands.

The National Park is distinguished by its legendary natural heritage objects: seven islands of Plateliai Lake, Kreiviškės and Auksala peninsulas, and the mysterious islands of Beržoras and Ilgis Lakes. The national park is rich with dense, shady spruce forests, natural old conifer and mixed tree forests also called the Western Taiga. The latter are protected in the entire Europe. Wetlands are rich with various species of organisms. Raganos Ash Tree is the thickest ash tree in Lithuania. In the national park, there are nesting places of the protected in Europe rare bird species (Bonasa bonasia, Crex crex, and Cygnus cygnus), and also relict plant species from the glacial period. Plateliai Lake is home to the relict fish Coregonus lavaretus holsatus. The cultural heritage of the National Park consists of castle mounds, ancient shrines (sacred hills), burial sites, and sites of ancient settlements. Among the most interesting are the Užpelkiai, Gegrėnai, Pūčkoriai, Jazdauskiškiai, Grigaičiai, St. John’s (Žemaičių Kalvarija), Šarnelė, Mikytai castle mounds; the Visvainiai, Mikytai, Vilkai, Gilaičiai, Paparčiai sacred hills, sites of ancient settlement in Gegrėnai and Šarnelė. Standing out with architectural uniqueness are the Žemaičių Kalvarija Church, and Babrungėnai Mill.

Учредительные цели

Жямайтийский национальный парк был создан для сохранения:

  • крупнейшего в Жямайтии озерного лесного природного комплекса, особенно ценных для науки лесных болот Плокштине и Рукунджяй, озера Платяляй, гидрографических комплексов Лаумаленка и Шилине, четко выраженных моренного (Микитай, Пучкоряй) и кеймового (Шарняле, Яуздаскишкяй, Григайчяй) ландшафтных эталонов, вала Гарду, лимнокимов Мядседжяй и Лепия, долин Бабрунгас и Мергупис, болот Пабурге, Сиберия, Пакастува, Ужпялькяй, Эртянис и Папарчяй, своеобразных лесов Паплатяле, Шяйре и Пайлгис, биоценозов болотных лугов Юодуписа, редких и исчезающих растений и животных, других природных территориальных комплексов и объектов;
  • особо ценного и сложного археологического комплекса Северной Жямайтии с городищами Микитай, Шарняле, Пучкоряй, Гягренай, Пагардянис и другими курганами и сакральными холмами, древнего поселка и кургана Швянторкальнис, урбанистического комплекса и комплекса сакральной архитектуры Жямайтской Калварии (Гардай), комплекса поместья и парка Платяляй, сохранивших этнокульутрные черты деревень Бяржорас, Стирбайчяй и Висвайняй, других ценностей культурного наследия;
  • стабильности природной экосистемы, компонентов биоты и их разнообразия в северо-западном жямайтийском водоразделе.

Исключительная ценность

Почти вся жизнь в Жямайтийском национальном парке вращается вокруг озера Платяляй. Это самое глубокое, самое большое и одно из самых красивых озер Жямайтии с островами, полуостровами, заливами, окруженными рвами холмами, украшенными лесами. Здесь обитает реликтовая рыба – Платяляйский сиг. Национальный парк является домом для густых зарослей елей, естественных старых хвойных и смешанных лесов. Обилие курганов, городищ и святынь помнит древнюю культуру. Часовни и резные ихображения святых на обочинах дорог и на полях раскрывают образ жизни и традиции местного населения. Их еще более подчеркивает все еще широко отмечемая здесь Масленица.

Преобладает холмистый рельеф, глубокие впадины озер, в том числе самое большое и глубокое озеро в Жямайтии, озеро Платяляй с его мелководьями, островами и полуостровами. Платяляй и другие озера и ручьи окружены лесами и болотами.

Уникальность национального парка создают и объекты природного наследия, окруженные легендами: семь островов озера Платяляй, полуострова Крейвишкес и Ауксале, таинственные острова Бержорас и Ильгис. В национальном парке растут густые заросли елей, прозванные западной тайгой естественные старые хвойные и смешанные леса. Последние сохраняются по всей Европе. Болота богаты различными видами организмов. Ясень ведьмы – самый толстый ясень в Литве. Национальный парк является домом для охраняемых в Европе видов птиц (рябчиков, коростелей и лебедей), есть и реликты ледниковых растений. На озере Платяляй обитает реликтовая рыба - сиг. Культурное наследие Национального парка включает в себя городища, старые святыни, кладбища, места старых поселений. Интересны Ужпялькяй, Гягренай, Пучкоряй, Яздаускишкес, Григайчяй, Св. Йонаса (Жямайтская Калвария), Шарняле, Микитайские городища, Вишвайняй, Микитай, Вилкай, Гилайчяй, Папарчяйские курганы, древние поселения в Гягрене и Шарняле. Архитектурной уникальностью выделяются Жямайтийская церковь Калварии и Бабрунгенская мельница.

Посещенные объекты

Объект культурного наследия

Полуостров Ауксале Остров озера Бяржорaс Бук Биршкус Ель Боба Гайдсале (остров петухов) Острова озера Илгис (2) Источник книганосителей Полуостров Крейвишкес Источник Пилелиса Острова Платяляйского озера: Бриедсале (остров лосей) Острова Платяляйского озера: Пилес (остров замка) Острова Платяляйского озера: Вэршю (остров телёнок) Платяляйская липа Платяляйский вяз Пликсале (голый остров) Гора Пукштес Ясень ведьмы Остров Шончелис Дуб в Стирбайчай Убагсале (остров нищих) Камень горы нищих

Центр посетителей

Центр посетителей Жемайтийского национального парка

Другой объект природы

Оз Гардай

Объект культурного наследия

14 часовенок – станций кальварий в Бяржорасе Церковно-строительный комплекс Св.Станислава (церковь Св. Станислава, колокольня и часовня) в Бяржорасе Гегренайский археологический комплекс Священная гора Микиту (место жертвоприношения) Усадьба Платяляйского поместья Церковно-строительный комплекс Св. Пётра и Павла в Платяляй Курган Шарнеле (Шведкалнис) Священная гора Вилку (место жертвоприношения) Курган Жемайчю Калварии (холм Святого Иоанна) Ансамбль сакральных строений в Жемайчю Калвария

Другой объект культуры

Часовня колонна с Пьета Бержоре Колонна часовни Святого Флориана в Платяляй Часовня коллона Св.Иосифа в Плателяй

Для посетителей

Центр посетителей

Центр посетителей Жемайтийского национального парка

Музей, экспозиция

Парк энергетических лабиринтов и геометрических фигур Частная Экспозиция народного искусства и этнографии Йонушасов Частный Амбар Казиса Стряупы Частная Художественная галерея-творческая мастерская Леонардаса Черняускаса Музей поэта Витаутаса Мачерниса Экспозиция холодной войны Частная экспозиция народного искусства Витаса Яугелы Мемориальный музей писательницы Жямайте Экспозиции Жямайтского национального парка и Масленичная экспозиция

Обзорная башня

Смотровая башня в Паплатяльской познавательной тропе Смотровая башня в Барститаляй Смотровая башня в Йогаудай Смотровая башня Сиберии

Познавательная дорожка

Паплатяльская познавательная тропа Познавательная тропа Плокштинес Познавательная тропа Шейрес

Другая тропа, трасса

На велосипеде вокруг Платяляйского озера Познавательная тропа "Гарду озас" Тропа городищ Гегренай Путешествие Желуденка и Каштанчика Познавательная тропа Микитай Тропа к месту рождения поэта Витаутаса Мачерниса Pėsčiųjų – dviračių trasa aplink Ilgio ežerą Ilgio ežero („pylių“) pėsčiųjų trasa

Лагерь

Туристический лагерь Алгирдасa Плокштисa Туристический лагерь Повиласa Сукаускасa Туристическая стоянка "Ажуолу сала" Туристическая стоянка "Бержинелис" Туристическая стоянка "Плокштине" Туристическая стоянка "Шейрес" Туристический лагерь "Атжалинас" Туристический лагерь "Юодупе"

Место отдыха

Mесто отдыха с парковочным местом в Бяржорасе

Обзорная место

Смотровая площадка Платяляйского озера Смотровая площадка Платяляйского озера

Место наблюдения за птицами

Место наблюдения за птицами на берегу озера Ильгис Место наблюдения за птицами

Другой

Сад памяти литваков Центр традиционных ремесел усадьбы поместья Платяляй (эдукационные прграммы, размещение) Экологический образовательный центр Плокштине (размещение)

Produkto ženklas

Zemaitijos NP

Saugomos teritorijos traukia lankytojus savo gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis. Dažnas, užsukęs į nacionalinį ar regioninį parką, nori išsivežti suvenyrą ar tiesiog gerą prisiminimą. Siekiant atkreipti lankytojų dėmesį į vietinių gyventojų gaminamus produktus ir teikiamas paslaugas, buvo sukurtas Saugomų teritorijų produkto ženklas. Juo tapo stilizuotas etnografinis paukštis.

Saugomų teritorijų produkto ženklas padeda atpažinti, kad produktas yra ekologiškas, autentiškas, pagamintas vietos gyventojų, nekenkiant aplinkai ir gyvajai gamtai, palankus žmogaus sveikatai.

Ženklo turėtojas pirmiausiai bus tas, kuris gyvena ar veiklą vykdo saugomoje teritorijoje, taip pat savo veikla nepažeidžia saugomų vertybių. Tokiu būdu siekiama skatinti vietos ekonomiką, sudaryti palankesnes sąlygas gyvenantiems saugomose teritorijose, skatinti partnerystę tarp vietos gyventojų ir saugomos teritorijos direkcijos.

Saugomų teritorijų produkto gaminių, paslaugų pasiūla gali būti įvairiausia: tai medus, žolelių arbata, uogienės, tai ir apgyvendinimo, maitinimo, gido paslaugos, tradicinių amatų dirbiniai ir t.t.

Saugomų teritorijų produkto ženklas - viena iš darnaus turizmo skatinimo priemonių. Jis skirtas vietos produktų gamintojams, amatininkams, turizmo paslaugų teikėjams ir kitiems vietos gyventojams, savo veikla prisidedantiems prie darnaus vystymosi vertybių plėtojimo Lietuvos saugomose teritorijose.

Saugomų teritorijų produkto ženklo simbolis (paukštis) yra bendras visoms Lietuvos saugomoms teritorijoms, skiriasi tik parkų pavadinimai. Lietuvoje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų.

Tad atvykę į Dzūkijos nacionalinį parką, galite įsigyti vietos meistrų sukurtų juodosios keramikos dirbinių, o keliaudami po Rambyno regioninį parką nepamirškite įsigyti medaus, kurį bitutės renka užliejamose Nemuno pievose ar Sirvėtos regioninio parko miškuose surinktos žolelių arbatos.

Saugomų teritorijų produkto ženklu siekiama skatinti vietos gyventojus užsiimti gamtai draugiška veikla, o parkų lankytojus - įsigyti išskirtinių, autentiškų, ekologiškų produktų.

Dokumentai, norint gauti ST produkto ženklą:

ST_prod_zenklo_KOMISIJOS_REGLAMENTAS_35.docx

ST_prod_zenklo_naudojimo_gaires_33.pdf

ST_prod_zenklo_NUOSTATAI_33.docx

ST_prod_zenklo_PARAISKA_33.docx

SUTARTIS_su_partneriu_pvz_33.doc

Lankytojo atmintinė

LEIDŽIAMA:

  • poilsiauti tik tam tikslui įrengtose vietose – poilsiavietėse, atokvėpio vietose;
  • stovyklauti (statyti palapines) tik įrengtose stovyklavietėse;
  • laužus kūrenti tik įrengtose laužavietėse.

PRAŠOME:

  • saugoti aplinką, gamtos bei kultūros vertybes, tausoti gamtos išteklius, nelaužyti medžių, krūmų, neskinti retų augalų, neardyti skruzdėlynų, paukščių lizdų, nebaidyti perinčių paukščių, netrikdyti gyvūnų, nekeisti jų aplinkos;
  • apie pastebėtus gamtos ar kultūros paveldo vertybių niokojimo atvejus ar kitus pažeidimus pranešti policijai, aplinkos apsaugos inspekcijai ar nacionalinio parko direkcijai;
  • saugiai elgtis su ugnimi – prižiūrėti užkurtą laužą, nepalikti neužgesintų laužų;
  • pastebėjus gaisrą imtis visų galimų priemonių jam likviduoti, o jei tai neįmanoma, nedelsiant pranešti priešgaisrinės apsaugos tarnybai ar nacionalinio parko direkcijai;
  • nešiukšlinti pakelėse, paežerėse ir kitose vietose, išvykstant palikti poilsiavietę, stovyklavietę tvarkingą, jei yra atliekų rūšiavimo konteineriai, rūšiuoti atliekas pagal instrukcijas;
  • laikytis automobilių važiavimo, stovėjimo miškuose ir paežerėse reikalavimų, statyti transporto priemones tam tikslui įrengtose aikštelėse ir kelių kelkraščiuose, jeigu tai netrukdo saugiam eismui, nėra draudžiamųjų kelio ženklų ir nepažeidžiamos kitų asmenų teisės bei nedaroma žala aplinkai;
  • tausoti statinius, įrenginius lankytojams, pamačius juos niokojančius asmenis apie tai pranešti nacionalinio parko direkcijai ar policijai;
  • laikytis plaukiojimo vandens telkiniuose taisyklių;
  • uogaujant, grybaujant, žvejojant laikytis Mažųjų miško turtų naudojimo ir Mėgėjiškų žūklės ir žuvų apsaugos taisyklių;
  • nepažeisti kitų gamtos išteklių naudotojų teisių bei interesų, netriukšmauti, garsiai neleisti muzikos ar kitaip trukdyti kitų lankytojų ar vietos gyventojų poilsio, nekelti pavojaus kitų asmenų saugumui;
  • iškilus įvairiems klausimams kreiptis į nacionalinio parko direkcijai.

NELEIDŽIAMA:

  • lankytis telmologiniuose, zoologiniuose (teriologiniuose, herpetologiniuose, entomologiniuose, ornitologiniuose) draustiniuose nuo balandžio 1 d. iki rugsėjo 1 d., išskyrus bendro naudojimo kelius bei dirbamus laukus;
  • leisti bėgioti palaidiems šunims, maudyti juos paplūdimiuose ar kitose žmonių susitelkimo vietose;
  • užkasti šiukšles ir atliekas;
  • deginti sausą žolę, nendres, nukritusius medžių lapus, buitines atliekas;
  • ardyti, gadinti šlaitus ar kitaip skatinti žemės paviršiaus eroziją;
  • savavališkai įrengti sūpuokles, kitus poilsio ar sporto įrenginius.

Direkcijos teikiamos paslaugos

Pažintinės kelionės (ekskursijos) ar žygio vadovo (gido) paslaugos:  
lietuvių kalba, 1 val./grupei 15,00 €
užsienio kalba, 1 val./grupei 20,00 €
Amatų mokymo (žvakių liejimo, pynimo iš šiaudelių, vytelių, audimo, kt.) paslauga  
1 asmeniui 2,00-3,00 €
grupei 30,00 €
Etnokultūrinių papročių, apeigų pažinimo programos organizavimas  
Kulinarinio paveldo degustavimas, 1 asmeniui 3,00-12,00 €
Edukacinės programos organizavimas su laikinu apgyvendinimu  
1 asmeniui 4,00-20,00 €
Savanorių apgyvendinimas 6,00 €

 

Daugiau informacijos Žemaitijos nacionalinio parko interneto svetainėje

Product brand

Zemaitijos NP

Protected areas attract visitors with their natural and cultural values. Often, when visiting a national or regional park, they want to take out a souvenir or just a good memory. In order to draw visitor‘s attention to the products and services produced by the local population, a product label for Protected areas has been created. A stylized ethnographic bird was chosen as a brand for Protected Areas.

The product label of Protected areas helps to recognize that the product is organic, authentic, produced by the local people, without harming the environment and wildlife, and favorable to human health.

The holder of the mark will primarily be the person who resides or operates in the protected area and does not violate protected values through his activities. The aim is to stimulate the local economy, facilitate the living in protected areas, and promote partnership between the local people and the management of protected area.

The list of products and services offered by protected areas can be various: honey, herbal tea, jams, accommodation, catering, guide services, traditional handicrafts, etc.

The product label of protected areas is one of the measures to promote sustainable tourism. It is intended for local producers, craftsmen, tourism service providers and other local residents, who contribute to the sustainable development of tourism in Lithuanian protected areas through their activities.

The product mark symbol (bird) of Protected areas is common to all protected areas of Lithuania, only the names of parks differ. There are 5 national and 30 regional parks in Lithuania.

So when you arrive at Dzūkija National Park, you can purchase black pottery created by local masters, and when traveling around Rambynas Regional Park, don't forget to buy honey collected by bees on the flooded meadows of Nemunas or a herbal tea collected in the forests of Sirvėta Regional Park.

The Protected Areas product label aims to encourage local people to engage in nature-friendly activities and park visitors- to purchase exclusive, authentic, ecological products.

Visitor memo

full_html

Services provided by the Directorate

Guided tour (tour) or tour lead (guide) services:  
lithuanian language, 1 hour for group 15,00 €
foreign language, 1 hour for group 20,00 €
Craft training (candle casting, straw weaving, wicker, weaving, etc.) service  
for 1 person 2,00-3,00 €
for a group 30,00 €
Organization of a program for acquintance with the ethno-cultural customs and rituals  
Tasting of culinary heritage, for 1 person 3,00-12,00 €
Organization of an educational program with temporary accommodation  
For 1 person 4,00-20,00 €
Volunteer accommodation 6,00 €

Марка продукта

Zemaitijos NP

Охраняемые территории привлекают посетителей своими природными и культурными ценностями. Часто, посещая национальный или региональный парк, посетители хотят взять с собой сувенир или просто приятную память. Чтобы привлечь внимание посетителей к продуктам и услугам, производимым местным населением, была создана марка продукта охраняемых районов. Ей стала стилизованная этнографическая птица.

Этикетка продукта «Охраняемые районы» помогает понять, что продукт является органическим, аутентичным, произведенным местным населением, без ущерба для окружающей среды и дикой природы и благоприятным для здоровья человека.

Владельцем знака в первую очередь будет тот, кто живет или осуществляет деятельность на охраняемой территории, и его деятельность не нарушает охраняемые ценности. Таким образом, цель состоит в том, чтобы стимулировать местную экономику, облегчать жизнь в охраняемых районах и развивать партнерские отношения между местным населением и управлением охраняемыми территориями.

Предложение товаров и услуг охраняемых территорий может быть различным: мед, травяной чай, джемы, проживание, питание, услуги гида, традиционные ремесла и т. Д.

Марка продукта охраняемых территорий является одним из средств продвижения устойчивого туризма. Он предназначен для местных производителей продукции, ремесленников, поставщиков туристических услуг и других местных жителей, чья деятельность способствует развитию ценностей на литовских охраняемых территориях.

Символ знака продукта охраняемых территорий (птица) является общим для всех охраняемых территорий Литвы, отличаются только названия парков. В Литве 5 национальных и 30 региональных парков.

Поэтому, когда вы приезжаете в национальный парк Дзукия, вы можете купить черную глиняную посуду, созданную местными мастерами, а путешествуя по региональному парку Рамбинас, не забудьте купить мед, который пчелы собирают на орошаемых Неманом лугах или в лесах Сирветайского регионального парка.

Марка продукта «Охраняемые территории» призвана побудить местных жителей заниматься природоохранной деятельностью а посетителей к покупки эксклюзивных, аутентичных, экологически чистых продуктов.

Памятка посетителю

full_html

Услуги, предоставляемые дирекцией

Познаватильные экскурсии (туры) или пешеходного гида услуги:  
На Литовском языке, 1 час на группу 15,00 €
На иностранном языке, 1 час на группу 20,00 €
Услуги по обучению ремеслу (литье свечей, плетение из соломы, плетение, ткачество и т. Д.)  
для 1 человека 2,00-3,00 €
для группы 30,00 €
Организация программы познания этнокультурных обычаев и обрядов  
Дегустация кулинарного наследия, для 1 человека 3,00-12,00 €
Организация образовательной программы с временным проживанием  
для 1 человека 4,00-20,00 €
Волонтерское размещение 6,00 €