BDAR

Национальный парк Куршская коса

  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bcc336f6.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666be689c21.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666b94cdffa.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666ba0606ce.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bb7d4173.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bbb5548e.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bd9d282e.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bbc621ff.jpg
  • 1-kurrsiu-nerijos-nacionalinis-parkas-5d6669f5088c3.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bea93e41.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666be7a2f29.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666be0701c7.jpg
  • 1-kursiu-nerijos-nacionalinio-parko-vertybes-5d666bae10e6a.jpg
  • 1-kurrsiu-nerijos-nacionalinis-parkas-5d6669e6583b1.jpg
  • 1-kurrsiu-nerijos-nacionalinis-parkas-5d6669ec776c5.jpg

Данные

Год основания

1991 г.

Площадь

27388 гект.

Группа региональных парков


Тел.
Эл. почта
https://nerija.lrv.lt/

Steigimo tikslai

Kuršių nerijos nacionalinis parkas išsiskiria unikaliu kraštovaizdžiu. Tai neabejotinai vertingiausia Lietuvos saugoma teritorija. 2000 m. Kuršių nerija įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Kuršių nacionalinis parkas įsteigtas išsaugoti:

  • Kuršių nerijos didįjį kopagūbrį, jo senąsias parabolines kopas ties Juodkrante, pilkąsias kopas Agilos – Naglių ruože, pustomas Parnidžio kopas, užpustytus senuosius dirvožemius, taip pat pajūrio ir pamario palvės, kupstynės gamtinius kompleksus, apsauginį pajūrio kopagūbrį, savitą Kuršių nerijos augaliją, taip pat miškus su sengirės fragmentais, gyvūniją;
  • savitą kultūros paveldą, iš jo autentiškas pamario nekilnojamąsias kultūros vertybes, etnografines žvejų sodybas, senąsias vilas Nidos, Juodkrantės, Preilos, Pervalkos gyvenvietėse, užpustytų senųjų gyvenviečių kultūrinius sluoksnius, memorialines vietas, puoselėti būdingas medinės architektūros tradicijas.

Išskirtinė vertė

Išskirtinė Kuršių nerijos vertė 2000 m. pripažinta pasaulyje, ji įrašyta į Pasaulio paveldo sąrašą. Tai nepaprasto grožio jūros, vėjo ir žmogaus sukurtas gyvas kraštovaizdis. Tai tarp jūros ir marių tįsanti smėlio juosta ragais išsikišanti į marias. Jos liniją prie jūros atkartoja žmogaus sukurtas apsauginis pajūrio kopagūbris. Svarbiausias nerijos akcentas – raiškus Didysis kopagūbris su ryškiomis kopomis (Parnidžio, Vecekrugo, Sklandytojų, Hageno, kt.), senųjų parabolinių kopų reliktais ties Juodkrante, pilkosiomis kopomis Naglių – Agilos ruože. Unikalūs užpustyti senieji dirvožemiai, pamario pusiasaliai (ragai) (Bulvikio, Žirgų, Libio ir kt.). Tik čia galima pamatyti daugybę smėlynuose augančių augalų, senųjų girių fragmentus.

Čia gyvena vabzdžių, kurių Lietuvoje nepamatysime niekur kitur. Tai pietinių ir stepinių rūšių gyventojai. Per Kuršių neriją eina Baltosios – Baltijos jūrų paukščių migracijos kelias, kuriuo kiekvienais metais pralekia apie 15 milijonų sparnuočių.

Savita gamta – savita žmogaus kūryba. Originalūs žvejų pastatai, kurėnų vėtrungės – jų pasaulėjautos atspindys, o senosios vilos priderintos prie subtilaus, trapaus kraštovaizdžio. Gyvendami savitos Kuršių nerijos gamtos apsuptyje ir beveik atskirti nuo žemyno, žmonės statė čia originalius, jų pasaulėjautą atspindinčius pastatus. Gyvenvietėse tarpusavyje puikiai dera etnografinė žvejo namo architektūra su medžio raižiniais puoštomis vilomis ir vasarnamiais, raudonų plytų mūro bažnytėlėmis ir mokyklomis. Vienas unikaliausių vietos žvejų gyvensenos etnografinių elementų – išdidžiai vėjyje besisukiojančios spalvotais raižiniais išmargintos kurėnų vėtrungės.

Kraštovaizdis

Tai unikalią kraštovaizdžio struktūrą turintis nacionalinis parkas, pasižymintis gamtos bei kultūros paveldo objektų savitumu ir dideliu rekreaciniu bei pažintiniu turistiniu potencialu. Ypatingą vietą Kuršių nerijos pusiasalio tapatumui turi Didysis kopagūbris – jo gamtinės struktūros stuburas ir etnokultūrinį savitumą išsaugojusios pamario gyvenviečių dalys. Išskirtinės kraštovaizdžio vertės požiūriu Kuršių nerijos nacionalinis parkas priskiriamas aukščiausiai kategorijai.

Kuršių nerijos nacionalinio parko kraštovaizdžio įvairovę sukuria šie svarbiausi kraštovaizdžio tipai: atvirų didžiųjų smėlio kopų gūbrio ruožų, apmiškintų didžiojo kopagūbrio ruožų, miškingo senųjų parabolinių kopų ruožo, miškingo mažojo kopagūbrio, smėlėtos lyguminės, kauburiuotos arba kopėtos miškingos pajūrio palvės, smėlėto pajūrio paplūdimio ir apsauginio kopagūbrio (pylimo), smėlingų lyguminių arba kopėtų pamario palvės kyšulių (ragų), urbanizuoto pamario gyvenviečių, lagūninių Kuršių marių bei atvirųjų Baltijos jūros akvatorijų. Kuršių nerijos nacionalinis parkas atstovauja Mažosios Lietuvos etnokultūriniam regionui.

Biologinė įvairovė

Europos Bendrijos svarbos teritorijos (kodas ir pavadinimas): 1110 smėlio seklumos, 1150 lagūnos, 2110 užuomazginės pustomos kopos, 2120 baltosios kopos, 2130 pilkosios kopos, 2140 kopų varnauogynai, 2170 kopų gluosnynai, 2180 medžiais apaugusios pajūrio kopos.

Bendras augalų rūšių skaičius – 632, iš jų 1 saugoma Europos Bendrijos, 24 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Bendras gyvūnų rūšių skaičius – 1277. Žinduolių – 48, iš jų 15 saugomos Europos Bendrijos, 9 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Paukščių – 279, iš jų 56 saugomos Europos Bendrijos, 63 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Žuvų – 74, iš jų 6 saugomos Europos Bendrijos, 2 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Varliagyvių ir roplių – 13, iš kurių 6 saugomos Europos Bendrijos, 2 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Bestuburių – 876, iš jų 2 saugomos Europos Bendrijos, 11 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Rezervatai, draustiniai

Gamtos ir kultūros paveldo vertybėms išsaugoti Kuršių nerijos nacionaliniame parke skirti 2 gamtiniai rezervatai ir 14 draustinių (5 kraštovaizdžio, 2 geomorfologiniai, 1 talasologinis, 1 istorinis, 5 urbanistiniai).

Nacionalinio parko gamtiniuose rezervatuose saugoma: Grobšto – unikalaus Grobšto kraštovaizdžio apylinkės gamtinio komplekso fragmentas su aktyviu didžiuoju kopagūbriu, jo pašlaitėje esanti raiški kupstynė, mišku apaugusi lyguminė padrėkusi pajūrio palvė, pajūrio apsauginis kopagūbris ir smėlynai, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių radavietės, Europos bendrijos svarbos buveinės; Naglių – unikalus Naglių kraštovaizdžio apylinkės gamtinis kompleksas su išpustytų kupstuotųjų (pilkųjų) kopų didžiojo gūbrio, jo pašlaitėje esančių kupstynės ir rumbių, Agilos ir Lydumo kyšulių (ragų), miškingos kauburiuotosios pajūrio palvės, pajūrio apsauginio kopagūbrio ir smėlynų ruožais, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių radavietės, Europos Bendrijos svarbos buveinės.

Kraštovaizdžio draustiniuose saugoma: Alksnynės – Alksnynės kraštovaizdžio apylinkės gamtinis kompleksas su apželdintu volinės formos Didžiuoju kopagūbriu, kauburiuotosios ir duburiuotos pamario bei mišku apaugusio pajūrio palvės kauburynu, pajūrio apsauginiu kopagūbriu ir smėlynais, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių radavietės, Europos Bendrijos svarbos buveinės; Garnių kalno – ypatingą mokslinę vertę turinčios Juodkrantės apylinkės su sengire apaugusiomis parabolinėmis kopomis, raiškiu Avinkalnio kyšuliu (ragu), lygumine pajūrio ir padrėkusia pamario palve, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių radavietės, Europos Bendrijos svarbos buveinės; Karvaičių – vaizdingas Karvaičių kraštovaizdžio apylinkės gamtinis kompleksas su Didžiojo kopagūbrio aukščiausiomis lietuviškoje nerijoje Vecekrugo, Karvaičių ir Preilos kopomis, raiškiais pamario kyšuliais (ragais), kauburiuotąja ir duburiuota pamario bei mišku apaugusia kauburiuotąja ir lygumine pajūrio palve, pajūrio apsauginiu kopagūbriu ir smėlynais, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių radavietes, Europos Bendrijos svarbos buveines; Parnidžio – unikalus, mišku apsodintų, iš dalies pustomų didžiųjų kopų ir pamario palvės su marių mergelio (gitijos) išeigomis gamtinis kompleksas; Raganos kalno – ypatingą mokslinę vertę turinčios Juodkrantės apylinkės su sengire apaugusiomis parabolinėmis kopomis, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų ir gyvūnų rūšių radavietės, Europos Bendrijos svarbos buveinės.

Geomorfologiniuose draustiniuose saugoma: Angių – mažosios parabolinės kopos, apaugusios mišku, ir Angių kalno kopa; Hageno gūbrio – apželdinto nerijos Didžiojo kopagūbrio smaigalys su Hageno kalnu.

Neringos talasologiniame (jūriniame) draustinyje saugomos seklios jūros priekrantės povandeninio kraštovaizdžio ekosistemos su Europos Bendrijos svarbos buveinėmis.

Gintaro įlankos istoriniame draustinyje saugoma – istorinę ir archeologinę vertę turinti buvusi pramoninė Juodkrantės dalis su senaisiais želdiniais ir statiniais.

Urtbanistiniuose draustiniuose saugoma: Juodkrantės – Juodkrantės planinė ir erdvių struktūra su architektūros, ypač buvusių vilų, ir memorialinėmis vertybėmis; Nidos – Nidos erdvinė struktūra su architektūrinėmis ir memorialinėmis vertybėmis; Pervalkos – Pervalkos planinė ir erdvių struktūra su architektūros vertybėmis; Preilos – Preilos planinė ir erdvių struktūra su architektūros vertybėmis; Smiltynės – Smiltynės planinė ir erdvių struktūrą su architektūros vertybėmis, senosiomis vilomis.

Paveldo objektai

Nacionaliniame parke yra 11 gamtos paminklų: Vecekrugo, Agilos, Karvaičių, Skirpsto ir Vingio kopos, Lygumo ir Naglių kyšuliai (ragai), Angių, Raganos ir Urbo kalnai, marių mergelio atodanga. Nacionaliniame parke saugomi 27 kultūros paveldo objektai.

Objectives of the establishment

The Curonian Spit National Park has an especially unique landscape making it without a doubt Lithuania‘s most valuable protected area. The Curonian Spit was added to the UNESCO World Heritage List in 1992. This national park was established to protect:

  • The Curonian Spit‘s Great Dune, its old parabolic dunes near Juodkrantė, the grey dunes along the Agila-Nagliai belt, the drifting Parnidžio dune, old dune-covered soils, the coastal and lagoon sand plains and the nature complexes within the undulating environs; the protective coastal dune ridge, the endemic Curonian Spit flora, fauna and forests containing remnants of the ancient forest structure;
  • The specific cultural heritage of this region: authentic lagoon shore immovable culture values, ethnographic fishermens‘ homesteads, old villas in Nida, Juodkrantė, Preila, and Pervalka, the remains of ancient settlements that had fallen victim to the shifting dunes, memorials; and foster the traditional wooden architecture typical of the region.

Exceptional value

The unique value of the Curonian Spit has been globally acknowledged in 2000 when it was enlisted as the World’s Heritage site. It is a living landscape of extraordinary beauty made by the sea, wind, and human activity. It is a strip of sand stretching between the sea and the lagoon with horns protruding into the lagoon. Its line by the sea is echoed by the man-made protective coastal dune ridge. The most important accent of the spit is the distinctive Great Dune Ridge (Didysis kopagūbris) with the vivid dunes (Parnidis, Vecekrugas, Sklandytojų (Paragliders’), Hagen’s, etc.), the relics of the old parabolic dunes at Juodkrante, and the grey dunes in the Naglių – Agila section. Unique old soils covered with dunes, lagoon side peninsulas (horns) (Bulvikis, Žirgų, Libio, etc.). Only here, you will see many sand plants, and fragments of the ancient pine forests.

Here live insects which we will not see anywhere else in Lithuania. These are southern and steppe species. The White-Baltic Sea Bird Migration Route crosses the Curonian Spit with about 15 million fowls passing each year.

Distinctive nature – distinctive human creation. The original fishermen’s buildings, the Curonian weathercocks reflect the worldview of the residents, and the old villas are adapted to the delicate and fragile landscape. Surrounded by the unique nature of the Curonian Spit and almost isolated from the mainland, people here used to build original buildings reflecting their worldview. The ethnographic architecture of the fishermen houses blends well with the villas and bungalows decorated with woodcarvings, redbrick churches and schools. One of the most unique ethnographic elements from the piscatorial lifestyle is the Curonian weathercocks decorated with colourful carvings and proudly twisting in the wind.

Учредительные цели

Национальный парк Куршская коса выделяется своим уникальным ландшафтом. Это, несомненно, самая ценная из охраняемых территорий Литвы. В 2000 г. Куршская коса была включена в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Куршский национальный парк был создан для сохранения:

  • большого хреба Куршской косы, его старинных параболических дюн в Юодкранте, серых дюн на отрезке Агила-Нагляй, дюн Парниджё, занесенных старинных почв, а также прибрежных пойм, кочкарных природных комплексов, защитного прибрежного гребня дюн, своеобразной флоры Куршской косы, леса с фрагментами старого леса, фауны;
  • уникального культурного наследия, аутентичных прибрежных недвижимые культурные ценностей, этнографических рыбацких усадьб, старинных вилл в поселках Нида, Юодкранте, Прейла, Пярвалка, занесенных культурных слоев старинных поселений, памятных мест, типичных традиций деревянного зодчества.

Исключительная ценность

Исключительная ценность Куршской косы в 2000 году была признана в мире, она включена в Список всемирного наследия. Это живой пейзаж необычайной красоты созданный морем, ветром и человеком. Куршская коса - это полоса песка, простирающаяся между морем и лагуной, выступающая в лагуну мысами. Ее линию моря повторяет искусственно созданный человеком защитный гребень дюн. Важнейшим акцентом косы является выразительный большой гребень дюн с яркими дюнами (Парниджё, Вячякруго, Скландитою, Хагено и др.), реликты старых параболических дюн вблизи Юодкранте, серые дюны на отрезке Нагляй - Агила. Уникальны заметенные старые почвы, прибрежные полуострова (мысы) (Бульвикё, Зиргу, Либио и др.). Только здесь можно увидеть множество растений, растущих в песчаных дюнах, фрагменты старых лесов.

Здесь живут насекомые, которых мы не увидим больше нигде в Литве. Это обитатели южных и степных видов. Через Куршскую косу проходит миграционный маршрут морских птиц Балтийских морей, по которому пролетает около 15 миллионов крыльев птиц.

Своеобразная природа - своеобразное человеческое творчество. Оригинальные рыбацкие постройки и флюгеры являются отражением их мировоззрения, а старые виллы приспособлены к деликатному, хрупкому ландшафту. Живя здесь, в окружении уникальной природы Куршской косы и практически отделенные от материка, люди здесь строили оригинальные здания, которые отражают их мировоззрение. Этнографическая архитектура рыбацкого дома с виллами и дачами украшенными резными деревянными изделиями, церквями и школами из красного кирпича прекрасно гармонируют в местных поселениях. Одним из самых уникальных этнографических элементов образа жизни местных рыбаков являются цветной резьбой украшенные флюгеры, гордо вращающиеся на ветру.

Посещенные объекты

Объект культурного наследия

Дюна Агила Гора змей Дюна Кавайчю Рог Лидумо Обнажение Морских Дев Гора ведьм Дюна Скирпсто Гора Урбо Дюна Вецекруго Дюна Вингис

Другой объект природы

Защитный прибрежный гребень дюны Рог Бульвикио Колония цапель и корморанов (возле Юодкранте) Долина любви (между Юодкранте и Алкснине) Дюна Парнидлио Дуб Вильгельмо

Объект культурного наследия

Алкснынский оборонительный комплекс Евангелическо-лютеранские церквe в Ниде Евангелическо-лютеранские церквe в Юодкранте Кладбище деревни Копгалис (Смильтино) Место расположения Нидской школы и аэродрома Литовского аэроклуба Нидский маяк Приморский рыбно-этнографический усадебный комплекс (Смильтино) Береговые батареи (в Смильтине)

Другой объект культуры

Старое кладбище старого кладбищенского комплекса плантаторов нидской дюны (Кувертайское кладбище) Старое кладбище Ниды Этнографическая усадьба рыбака в Ниде

Для посетителей

Музей, экспозиция

Дом Е.Ионущаса Музей - галерея янтаря Музей Герман Блоде Музей истории Куршской косы Экспозиция кораблей - ветеранов Литовский морской музей - дельфинарий Музей миниатюр и выставочный зал Литовского художественного музея Культурный центр Томаса Манна, музей Галерея флюгеров (в Юодкранте)

Познавательная дорожка

Дендрологическая когнитивная тропа (Юодкранте) Когнитивная тропа Наглю Когнитивная тропа Парнидис (Нида)

Другая тропа, трасса

Эдукативная тропа «Загадки природы» (Смильтине)

Место отдыха

Комплекс для отдыха "Баравикине" Комплекс для отдыха "Бульвикис" Комплекс для отдыха "Паюрио пальве" Комплекс для отдыха "Рожю крумас" Комплекс для отдыха "Сянгире Комплекс для отдыха "Пре шулинио"

Обзорная место

Смотровая площадка на горе Авикальнис рядом с Иуодкранте Смотровая площадка на дюне Хаген Смотровая площадка на дюне Мяшкос Галва

Место наблюдения за птицами

Башня для наблюдения за птицами на побережье, залив Бульвикис Башня для наблюдения за птицами на побережье, мыс Бульвикис (аэродром) Башня для наблюдения за птицами на побережье, мыс Олку Башня для наблюдения за птицами на берегу моря, южная часть Первалки Башня для наблюдения за птицами на берегу моря, северная часть Первалки Башня для наблюдения за птицами на берегу моря, между Первалкой и Прейлой

Другой

Звуковая ловушка (в Юодкранте, лес)

Produkto ženklas

Kursiu Nerijos NP

Saugomos teritorijos traukia lankytojus savo gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis. Dažnas, užsukęs į nacionalinį ar regioninį parką, nori išsivežti suvenyrą ar tiesiog gerą prisiminimą. Siekiant atkreipti lankytojų dėmesį į vietinių gyventojų gaminamus produktus ir teikiamas paslaugas, buvo sukurtas Saugomų teritorijų produkto ženklas. Juo tapo stilizuotas etnografinis paukštis.

Saugomų teritorijų produkto ženklas padeda atpažinti, kad produktas yra ekologiškas, autentiškas, pagamintas vietos gyventojų, nekenkiant aplinkai ir gyvajai gamtai, palankus žmogaus sveikatai.

Ženklo turėtojas pirmiausiai bus tas, kuris gyvena ar veiklą vykdo saugomoje teritorijoje, taip pat savo veikla nepažeidžia saugomų vertybių. Tokiu būdu siekiama skatinti vietos ekonomiką, sudaryti palankesnes sąlygas gyvenantiems saugomose teritorijose, skatinti partnerystę tarp vietos gyventojų ir saugomos teritorijos direkcijos.

Saugomų teritorijų produkto gaminių, paslaugų pasiūla gali būti įvairiausia: tai medus, žolelių arbata, uogienės, tai ir apgyvendinimo, maitinimo, gido paslaugos, tradicinių amatų dirbiniai ir t.t.

Saugomų teritorijų produkto ženklas - viena iš darnaus turizmo skatinimo priemonių. Jis skirtas vietos produktų gamintojams, amatininkams, turizmo paslaugų teikėjams ir kitiems vietos gyventojams, savo veikla prisidedantiems prie darnaus vystymosi vertybių plėtojimo Lietuvos saugomose teritorijose.

Saugomų teritorijų produkto ženklo simbolis (paukštis) yra bendras visoms Lietuvos saugomoms teritorijoms, skiriasi tik parkų pavadinimai. Lietuvoje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų.

Tad atvykę į Dzūkijos nacionalinį parką, galite įsigyti vietos meistrų sukurtų juodosios keramikos dirbinių, o keliaudami po Rambyno regioninį parką nepamirškite įsigyti medaus, kurį bitutės renka užliejamose Nemuno pievose ar Sirvėtos regioninio parko miškuose surinktos žolelių arbatos.

Saugomų teritorijų produkto ženklu siekiama skatinti vietos gyventojus užsiimti gamtai draugiška veikla, o parkų lankytojus - įsigyti išskirtinių, autentiškų, ekologiškų produktų.

Dokumentai, norint gauti ST produkto ženklą:

ST_prod_zenklo_KOMISIJOS_REGLAMENTAS_12.docx

ST_prod_zenklo_naudojimo_gaires_11.pdf

ST_prod_zenklo_NUOSTATAI_11.docx

ST_prod_zenklo_PARAISKA_11.docx

SUTARTIS_su_partneriu_pvz_11.doc

Lankytojo atmintinė

LEIDŽIAMA:

  • poilsiauti tik tam tikslui įrengtose vietose – poilsiavietėse, atokvėpio vietose;
  • stovyklauti (statyti palapines) tik Nidos kempinge (Taikos g. 45A, Neringa 93121)
  • laužus kūrenti tik įrengtose laužavietėse.

PRAŠOME:

  • saugoti aplinką, gamtos bei kultūros vertybes, tausoti gamtos išteklius, nelaužyti medžių, krūmų, neskinti retų augalų, neardyti skruzdėlynų, paukščių lizdų, nebaidyti perinčių paukščių, netrikdyti gyvūnų, nekeisti jų aplinkos;
  • apie pastebėtus gamtos ar kultūros paveldo vertybių niokojimo atvejus ar kitus pažeidimus pranešti policijai, aplinkos apsaugos inspekcijai ar nacionalinio parko direkcijai;
  • saugiai elgtis su ugnimi – prižiūrėti užkurtą laužą, nepalikti neužgesintų laužų;
  • pastebėjus gaisrą imtis visų galimų priemonių jam likviduoti, o jei tai neįmanoma, nedelsiant pranešti priešgaisrinės apsaugos tarnybai ar nacionalinio parko direkcijai;
  • nešiukšlinti pakelėse, paežerėse ir kitose vietose, išvykstant palikti poilsiavietę, stovyklavietę tvarkingą, jei yra atliekų rūšiavimo konteineriai, rūšiuoti atliekas pagal instrukcijas;
  • laikytis automobilių važiavimo, stovėjimo miškuose ir paežerėse reikalavimų, statyti transporto priemones tam tikslui įrengtose aikštelėse ir kelių kelkraščiuose, jeigu tai netrukdo saugiam eismui, nėra draudžiamųjų kelio ženklų ir nepažeidžiamos kitų asmenų teisės bei nedaroma žala aplinkai;
  • tausoti statinius, įrenginius lankytojams, pamačius juos niokojančius asmenis apie tai pranešti nacionalinio parko direkcijai ar policijai;
  • laikytis plaukiojimo vandens telkiniuose taisyklių;
  • uogaujant, grybaujant, žvejojant laikytis Mažųjų miško turtų naudojimo ir Mėgėjiškų žūklės ir žuvų apsaugos taisyklių;
  • nepažeisti kitų gamtos išteklių naudotojų teisių bei interesų, netriukšmauti, garsiai neleisti muzikos ar kitaip trukdyti kitų lankytojų ar vietos gyventojų poilsio, nekelti pavojaus kitų asmenų saugumui;
  • iškilus įvairiems klausimams kreiptis į nacionalinio parko direkcijai.

NELEIDŽIAMA:

  • Važiuoti, sustoti ir stovėti motorinėms transporto priemonėms ne ant kietosios kelio dangos.
  • Užstatyti užtvarus, įvažiavimus į mišką.
  • Apsistoti su nakvyne palapinėse, kemperiuose, automobiliuose, išskyrus Nidos kempingą.
  • Lankytis Naglių ir Grobšto rezervatuose, išskyrus Naglių pažintinį taką ir dviračių takus.
  • Kopti ar leistis stačiais kopų šlaitais;
  • Išsilaipinti iš plaukiojimo priemonių Kuršių marių krante Grobšto ir Naglių gamtinių rezervatų teritorijose.
  • Šiukšlinti, daryti žalą gamtai.
  • Kurti laužus, išskyrus tam skirtas poilsiavietes.

Direkcijos teikiamos paslaugos

Pažintinės kelionės (ekskursijos) ar žygio vadovo (gido) paslaugos:  
lietuvių kalba, 1 val./grupei 17,00 €
užsienio kalba, 1 val.grupei 21,00 €
Pažintinės kelionės pėsčiomis, dviračiais, valtimis, kitomis plaukiojimo priemonėmis organizavimas:  
su kelionės vadovu - direkcijos specialistu, grupei 20,00-28,00 €
Edukacinė paslauga – teminės mokomosios programos organizavimas  
grupei 15,00-25,00 €
Suvenyrų su ST simbolika ir informacinių leidinių platinimo paslauga  
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos platinamas informacinis-pažintinis leidinys "Pėsčiųjų vadovas po Kuršių nerijos nacionalinį parką" LT, EN kalbomis)  
Pažintinio, mokomojo žygio išskirtinėse, žmogaus poveikiui jautriose teritorijose organizavimas  
1 asmeniui 26,00-31,00 €
Fotografavimas ir filmavimas žmogaus poveikiui jautriose teritorijose  
1 valandai 15,00-30,00 €
1 dienai 100,00-150,00 €
Rezervate įrengto tako lankymas 5,00 €

 

Daugiau informacijos Kuršių Nerijos nacionalinio parko interneto svetainėje

Product brand

Kursiu Nerijos NP

Protected areas attract visitors with their natural and cultural values. Often, when visiting a national or regional park, they want to take out a souvenir or just a good memory. In order to draw visitor‘s attention to the products and services produced by the local population, a product label for Protected areas has been created. A stylized ethnographic bird was chosen as a brand for Protected Areas.

The product label of Protected areas helps to recognize that the product is organic, authentic, produced by the local people, without harming the environment and wildlife, and favorable to human health.

The holder of the mark will primarily be the person who resides or operates in the protected area and does not violate protected values through his activities. The aim is to stimulate the local economy, facilitate the living in protected areas, and promote partnership between the local people and the management of protected area.

The list of products and services offered by protected areas can be various: honey, herbal tea, jams, accommodation, catering, guide services, traditional handicrafts, etc.

The product label of protected areas is one of the measures to promote sustainable tourism. It is intended for local producers, craftsmen, tourism service providers and other local residents, who contribute to the sustainable development of tourism in Lithuanian protected areas through their activities.

The product mark symbol (bird) of Protected areas is common to all protected areas of Lithuania, only the names of parks differ. There are 5 national and 30 regional parks in Lithuania.

So when you arrive at Dzūkija National Park, you can purchase black pottery created by local masters, and when traveling around Rambynas Regional Park, don't forget to buy honey collected by bees on the flooded meadows of Nemunas or a herbal tea collected in the forests of Sirvėta Regional Park.

The Protected Areas product label aims to encourage local people to engage in nature-friendly activities and park visitors- to purchase exclusive, authentic, ecological products.

Visitor memo

full_html

Services provided by the Directorate

Guided tour (tour) or tour lead (guide) services:  
lithuanian language, 1 hour for group 17,00 €
foreign language, 1 hour for group 21,00 €
Organization of guided trip by foot, bicycle, boat or other means of transport:  
with a travel guide - a specialist from the directorate, for a group 20,00-28,00 €
Educational service - organization of a thematic training program  
for a group 15,00-25,00 €
Souvenirs with PA (Protected Areas) symbols and distribution of information publications  
Information-cognitive publication "Pedestrian guide to the Curonian Spit National Park" distributed by the Curonian Spit National Park Directorate in LT, EN languages  
Organization of a cognitive, educational trip in exclusive areas sensitive to human impact  
For 1 person 26,00-31,00 €
Photography and filming in areas sensitive to human impact  
1 hour 15,00-30,00 €
1 day 100,00-150,00 €
Visiting the track installed in the reserve 5,00 €

Марка продукта

Kursiu Nerijos NP

Охраняемые территории привлекают посетителей своими природными и культурными ценностями. Часто, посещая национальный или региональный парк, посетители хотят взять с собой сувенир или просто приятную память. Чтобы привлечь внимание посетителей к продуктам и услугам, производимым местным населением, была создана марка продукта охраняемых районов. Ей стала стилизованная этнографическая птица.

Этикетка продукта «Охраняемые районы» помогает понять, что продукт является органическим, аутентичным, произведенным местным населением, без ущерба для окружающей среды и дикой природы и благоприятным для здоровья человека.

Владельцем знака в первую очередь будет тот, кто живет или осуществляет деятельность на охраняемой территории, и его деятельность не нарушает охраняемые ценности. Таким образом, цель состоит в том, чтобы стимулировать местную экономику, облегчать жизнь в охраняемых районах и развивать партнерские отношения между местным населением и управлением охраняемыми территориями.

Предложение товаров и услуг охраняемых территорий может быть различным: мед, травяной чай, джемы, проживание, питание, услуги гида, традиционные ремесла и т. Д.

Марка продукта охраняемых территорий является одним из средств продвижения устойчивого туризма. Он предназначен для местных производителей продукции, ремесленников, поставщиков туристических услуг и других местных жителей, чья деятельность способствует развитию ценностей на литовских охраняемых территориях.

Символ знака продукта охраняемых территорий (птица) является общим для всех охраняемых территорий Литвы, отличаются только названия парков. В Литве 5 национальных и 30 региональных парков.

Поэтому, когда вы приезжаете в национальный парк Дзукия, вы можете купить черную глиняную посуду, созданную местными мастерами, а путешествуя по региональному парку Рамбинас, не забудьте купить мед, который пчелы собирают на орошаемых Неманом лугах или в лесах Сирветайского регионального парка.

Марка продукта «Охраняемые территории» призвана побудить местных жителей заниматься природоохранной деятельностью а посетителей к покупки эксклюзивных, аутентичных, экологически чистых продуктов.

Памятка посетителю

full_html

Услуги, предоставляемые дирекцией

Познаватильные экскурсии (туры) или пешеходного гида услуги:  
На Литовском языке, 1 час на группу 17,00 €
На иностранном языке, 1 час на группу 21,00 €
Организация экскурсий пешком, на велосипеде, на лодке, другими видами водного транспорта:  
с путеводителем - специалистом дирекции, для группы 20,00-28,00 €
Образовательная услуга - организация тематической программы обучения  
для группы 15,00-25,00 €
Сувениры с символикой ST и служба распространения информационных публикаций  
Информационно-познавательное издание «Пешеходный гид по Национальному парку Куршской косы», распространяемое дирекцией Куршской косы на языках LT, EN)  
Организация познавательной поездки в особые районы, чувствительных к воздействию человека  
для 1 человека 26,00-31,00 €
Фотосъемка и съемка в местах, чувствительных к воздействию человека  
1 час 15,00-30,00 €
1 день 100,00-150,00 €
Посещение тропы, установленной в заповеднике 5,00 €